Enterobius vermicularis saptanan olguların dışkılarında PZR yöntemi ile dientamoeba fragilis varlığının araştırılması
The investigation of dientamoeba fragilis frequency in fecal samples of enterobius vermicularis positive cases by PCR
  1. Tez No: 618236
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ERTABAKLAR, DOÇ. DR. ÖZGÜR GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Parazitoloji Laboratuvarı'na çeşitli kliniklerden selofan bant ve dışkı örnekleri gönderilen olgularda Enterobius vermicularis (E. vermicularis) ve Dientamoeba fragilis (D. fragilis) birlikteliğini araştırmak ve bulunan D. fragilis'lerin genotiplerini belirlemektir. Ayrıca D. fragilis tanısında kullanılan trikrom boyama ve polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla laboratuvarımıza gönderilen selofan bant örneklerinde E. vermicularis yumurtası saptanan 74 olgunun dışkı örneği ile yumurta saptanmayan 74 olguya ait toplam 148 dışkı örneği çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm örneklere trikrom boyama ve PZR yöntemleri uygulanarak D. fragilis araştırılmıştır. Dientamoeba fragilis izolatlarının alt tiplerinin belirlenmesi için 18S ribozomal RNA gen bölgesi sekanslanmıştır. Ayrıca D. fragilis saptanan olguların demografik özellikleri ve klinik bulguları değerlendirilmiştir. Çalışmamızda E. vermicularis pozitif 74 olgunun trikrom boyama yöntemi ile üçünde (%4,05), PZR yöntemiyle ise 28'inde (%37,8) D. fragilis varlığı saptanmıştır. Kontrol grubunu oluşturan E. vermicularis negatif 74 olgunun ise trikrom boyama yöntemi ile birinde (%1,35) PZR yöntemi ile ise 14'ünde (%18,91) D. fragilis saptanmıştır. Enterobius vermicularis ile D.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the coexistence of Enterobius vermicularis (E. vermicularis) and Dientamoeba fragilis (D. fragilis) in cases that sent cellophane tapes and fecal samples from different departments in Parasitology Laboratory of Aydin Adnan Menderes University, Application and Research Hospital, in addition, to determine D. fragilis genotypes. Another aim of the study was to compare the trichrome staining and polymerase chain reaction (PCR) methods in the diagnosis of D. fragilis. For this purpose, fecal samples from 148 cases were included in the study, 74 were positive for the presence of E. vermicularis eggs in cellophane tape samples and 74 were negative. The positivity of D. fragilis was investigated by trichrome staining and PCR methods. The partial 18S ribosomal RNA gene region was sequenced to identify subtypes of D. fragilis isolates. In addition, demographic features and clinical findings of the cases with D. fragilis were evaluated. In our study, D. fragilis was detected in three (4.05%) of 74 E. vermicularis positive cases by trichrome staining method and in 28 (37.8%) by PCR method. In addition, D. fragilis was detected in one of the 74 vermicularis negative cases (1.35%) by trichrome staining method and in 14 (18.91%) by PCR method. The coexistence of E. vermicularis and D.