Ankara ili sosyoekonomik düzeyi farklı ilköğretim okullarında Enterobius vermicularis'in görülme sıklığı
The prevalance of Enterobius vermicularis in primary school which have different socioecomic level in ankara
  1. Tez No: 334719
  2. Yazar: AYLA AY BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ülkemizde çocuklarda paraziter hastalıklar ve özellikle Enterobius vermicularis (Linnaeus, 1758) çok yaygın ve önemli bir sağlık sorunudur.Bu çalışmada, Ankara ili sınırları içinde bulunan Kazan, Etimesgut, Çankaya, Pursaklar, Mamak, Sincan merkez ilçelerindeki 8 farklı ilköğretim okulunda (Eryaman Türkkent, Tahsin Şahinkaya, Şahin, Beytepe, Azmi Ertuğrul, Ege, Semiha İsen, Samime Talat) 6-12 yaş arasındaki toplam 1729 öğrencide E. vermicularis prevalansı ve bunun sosyoekonomik düzey, yaş, sınıf, cinsiyet, anne öğrenim düzeyi, baba öğrenim düzeyi, aylık gelir düzeyi, konut tipi gibi parametreler ile ilişkisi araştırılmıştır.Kasım 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında örnekleme alınan öğrencilere çalışma amacına uygun bir anket formu ve selofan bantlı lam, kilitli poşetler ile dağıtılmıştır. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin 874'ü (%50,5) kız, 855'i (%49,5) erkektir. Öğrencilerin gelir durumuna göre dağılımında 197'si (%11,4) düşük, 986'sı (%57,1) orta, 545'i (%31,5) yüksek düzeydedir. Tarama yapılan 1729 öğrenciden 148'i E. vermicularis taşımakta olup, E. vermicularis prevalansı % 8,6 olarak bulunmuştur. Pozitif saptanan olguların 81'i (%9,5) erkek, 67'si (%7,7) kızdır.Enterobius vermicularis ile ilişkili olduğu düşünülen parametreler arasındaki ilişkiye bakıldığında; anne öğrenim düzeyi, baba öğrenim düzeyi, aylık gelir düzeyi, konut tipi ile E. vermicularis varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuş; yaş, cinsiyet, sınıf gibi parametreler ile istatistiksel olarak bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Parasitic diseases, especially Enterobius vermicularis (Linnaeus, 1758) prevail in children and are serious health issue in Turkey.In this study, the prevalance of E. vermicularis and its relation with socioeconomic level, age, race, gender, mother?s and father?s educational level, income status, housingtype etc. parameters were researched among 1729 students who are between the ages 6-12 at 8 different elementary schools (which; Eryaman Türkkent, Tahsin Şahinkaya, Şahin, Beytepe, Azmi Ertuğrul, Ege, Semiha İsen, Samime Talat Primary School) in Kazan, Etimesgut, Çankaya, Pursaklar, Mamak, Sincan in Ankara.A questionairre form, cellophane taped slides with locked bags were provided for students who were taken samples between 2010 November and 2011 May. 874 (%50,5) of students are female and 855 (% 49,5) of them are male. According to questionairre, 197 of students are %11,4 low, 986 (%57,1) moderate and 545 (% 31,5) high income states? level. 148 students out of 1729 were found to be infected with E. vermicularis and the prevelance of E. vermicularis was found % 8,6. 81 (%9,5) of infected are male and 67 (%7,7) female.As the result of study; significant difference was found presence of E. vermicularis and educational level of mother, educational level of father, monthly income, housing types. However, there is not significant difference between presence of E. vermicularis and age, race or gender.