Çocukların egzersiz kısıtlılıkları ve faydalarına yönelik ebeveyn algısı anketinin Türkçe versiyonu ve kanserli çocuklara uyarlanması
Turkish version of parents' perceived children exercise barriers and benefits questionnaire and its adaptation to children with cancer
  1. Tez No: 618272
  2. Yazar: IŞILAY UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı Çocukların Egzersiz Kısıtlılıkları ve Faydalarına Yönelik Ebeveyn Algısı Anketinin (ÇEKFY-EAA, Parents' Perceived Children Exercise Barriers and Benefits) Türkçe geçerlik ve güvenirlik analizini ve sonra bu anketin kanser tanısı almış çocuklar için uyarlamasını yapmaktı. Çalışmaya 6-15 yaş grubu tipik gelişen çocuklar dâhil edildi. İlk olarak anketin Türkçe'ye uyarlanması yapıldı. 225 tipik gelişim gösteren çocuk ve ebeveyni çalışmaya dahil edildi. 87 katılımcıda test- tekrar test uygulaması yapıldı. Geçerlik analizi için altın standart olarak Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) seçildi. Çalışmaya katılan ebeveyne ÇİYKÖ-EF ve ÇEKFY-EAA uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to analyze the Turkish validity and reliability of the Parents' Perceived Children Exercise Barriers and Benefits Survey (PPEBa&e) and then to adapt this survey for children diagnosed with cancer.Typical developing children in the 6-15 age group were included in the study. First, the survey was adapted into Turkish. 225 typically developing children and their parents were included in the study. 87 participants underwent test-retest. The PedsQL 4.0 Generic Core Scales- Parent Form was selected as the gold standard for validity analysis. PedsQL 4.0 Generic Core Scales- Parent Form and PPEBa&e were applied to the parent participating in the study.