Alternatif okullar ve eğitim uygulamalarının incelenmesi
Evaluation of alternative schools and educational practices
- Tez No: 618313
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇUKUROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında; alternatif okullar ve bu okulların eğitim sistemleri incelenmiştir. Öncelikli olarak birinci bölümde eğitim kavramı ve dayandığı kuramsal temeller üzerinde durulmuştur.Eğitim ve okulun işlevleri tarihi, psikolojik,toplumsal, ekonomik ve felsefi temeller üzerinden ele alınmıştır. Alternatif okullar ve eğitim anlayışları incelenirken dünya üzerindeki tarihsel gelişimi, alternatif eğitim kavramının, geleneksel eğitim anlayışı içerisinde uyum sorunu yaşayan çocukların yeni eğitim anlayışları arayışları sonucu ortaya çıktığı görülmektedir. Alternatif okullar kapsamında Montessori Okulları, Waldorf Okulları, Ev Okulları, Demokratik Okullar, Reggio Emilia Okulları ve bu okulların kuruluş tarihçesi, amaç, yönetim, uygulanan öğretim teknikleri ve alternatif okulların Türkiye'de uygulanabilirliği üzerine incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The inspection of alternative schools and educational applications in this study; alternative schools and educational systems of these schools are examined. Primarily in the first chapter, it focuses on the concept of education and the theoretical basis it stands on.Education and the functions of school are covered over historical, psychological social, economical and philosophical basis. While examining alternative schools and educational approach the historical development of the concept in the world shows us that it emerges from the search of new educational approaches for those children who face adjustment problems in the traditional educational approach. In the scope of alternative schools, Montessori schools, Waldorf schools, democratic schools, home schools, Regio Emilia schools and the establishment history, aim, management applied teaching techniques of these schools and the feasibility of these schools in Turkey are inspected.