Alternatif eğitim yaklaşımları ile MEB okul öncesi eğitim programına (EÇE) devam eden çocukların 21. yüzyıl becerilerinin karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of 21st-century skills among children enrolled in the Ministry of National Education's preschool education program (EÇE) using alternative educational approaches
- Tez No: 1017283
- Danışmanlar: PROF. DR. VUSLAT OĞUZ ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; Montessori, Reggio Emilia, Waldorf ve Orman Okulu alternatif eğitim yaklaşımlarından ilham alan kurumlar ile Millî Eğitim Bakanlığı 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı'nı (MEB-EÇE Programı) uygulayan okullar olmak üzere, toplam beş farklı eğitim modeline devam eden çocukların 21. yüzyıl becerileri arasında anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığını incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ile tasarlanmıştır. Evren ve örneklem, küme örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup; 2024-2025 eğitim-öğretim yılı bahar dönemi ve 2025-2026 eğitim-öğretim yılı güz döneminde altı farklı ilde araştırmaya dâhil edilen eğitim kurumlarına devam eden 3-4 yaş grubundan (n=92) ve 5-6 yaş grubundan (n=96) toplam 188 çocuk sürece dâhil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”nun yanı sıra, 3-4 yaş grubu için Simsar, Yalçın ve Dinler (2022) tarafından geliştirilen“3-4 Yaş Çocukları için 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği (DAY-1)”ve 5-6 yaş grubu için Yalçın, Simsar ve Dinler (2020) tarafından geliştirilen“5-6 Yaş Çocukları için 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği (DAY-2)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcı dağılımlarını belirlemek amacıyla betimsel istatistikler kullanılmış; verilerin normal dağılım göstermesi nedeniyle gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tercih edilmiştir. Post-hoc analizlerinde, varyansların homojenliğine göre LSD veya Dunnett's T3 testleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, 3-4 yaş grubunda 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği toplam puan ortalamasının en yüksek Orman Okulu'nda, en düşük ise Waldorf yaklaşımında olduğu saptanmıştır. ANOVA sonrası LSD testi sonuçlarına göre; Orman Okulu ile Montessori ve Waldorf yaklaşımları arasında Orman Okulu lehine, MEB-EÇE Programı ile Waldorf yaklaşımı arasında ise MEB-EÇE Programı lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ayrıca Öğrenme ve Yenilik Becerileri alt boyutunda gerçekleştirilen analizlerde; Orman Okulu ile Waldorf arasında Orman Okulu lehine, MEB-EÇE Programı ile Waldorf arasında ise MEB-EÇE Programı lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. 5-6 yaş grubunda ise en yüksek ortalamanın Montessori, en düşük ortalamanın Orman Okulu yaklaşımında olduğu saptanmıştır. Bu grubun Yaşam ve Kariyer Becerileri alt boyutunda; MEB-EÇE Programı'na, Waldorf'a ve Orman Okulu'na kıyasla Montessori ve Reggio Emilia yaklaşımları lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ek olarak, Bilgi, Medya ve Teknoloji Becerileri alt boyutunda Montessori ile MEB-EÇE Programı arasındaki farkın Montessori yaklaşımı lehine anlamlı olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu bulgular; hareket özgürlüğünü merkeze alan Orman Okulu uygulamalarının 3-4 yaş dönemindeki, yapılandırılmış öz düzenleme becerilerine odaklanan Montessori yaklaşımının ise 5-6 yaş dönemindeki gelişimsel ihtiyaçlara daha güçlü yanıt verebildiği şeklinde yorumlanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, erken çocukluk eğitim programları tasarlanırken yaş gruplarının değişen gelişimsel dinamiklerinin ve pedagojik ihtiyaçlarının dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine whether there is a significant difference in 21st-century skills among children attending five different educational models: institutions inspired by alternative educational approaches such as Montessori, Reggio Emilia, Waldorf, and Forest School, and schools implementing the Ministry of National Education's 2024 Preschool Education Program (MEB-EÇE Program). The study was designed using the survey model within the quantitative research approach. The population and sample were determined through cluster sampling. A total of 188 children, including 92 children in the 3–4 age group and 96 children in the 5–6 age group, who attended educational institutions included in the study across six different provinces during the spring semester of the 2024–2025 academic year and the fall semester of the 2025–2026 academic year, participated in the research. In addition to the Personal Information Form, the data collection tools included the 21st Century Skills Scale for 3–4-Year-Olds (DAY-1) developed by Simsar, Yalçın, and Dinler (2022), and the 21st Century Skills Scale for 5–6-Year-Olds (DAY-2) developed by Yalçın, Simsar, and Dinler (2020). The data were analyzed using SPSS 27.0. Descriptive statistics were used to determine participant distributions, and since the data showed normal distribution, one-way analysis of variance (ANOVA) was used for group comparisons. In post hoc analyses, LSD or Dunnett's T3 tests were applied depending on the homogeneity of variances. According to the findings, in the 3–4 age group, the highest mean total score on the 21st Century Skills Scale was found in the Forest School group, while the lowest was found in the Waldorf group. LSD results following ANOVA indicated significant differences in favor of Forest School compared to Montessori and Waldorf, and in favor of the MEB-EÇE Program compared to Waldorf. In the Learning and Innovation Skills subdimension, significant differences were also found in favor of Forest School over Waldorf and in favor of the MEB-EÇE Program over Waldorf. In the 5–6 age group, the highest mean score was found in Montessori and the lowest in Forest School. In the Life and Career Skills subdimension, significant differences were found in favor of Montessori and Reggio Emilia compared to the MEB-EÇE Program, Waldorf, and Forest School. In addition, the difference between Montessori and the MEB-EÇE Program was significant in favor of Montessori in the Knowledge, Media, and Technology Skills subdimension. These findings suggest that Forest School practices respond more strongly to the developmental needs of children aged 3–4, whereas the Montessori approach better addresses the developmental needs of children aged 5–6. Accordingly, changing developmental dynamics and pedagogical needs across age groups should be considered in designing early childhood education programs.