İntihar girişimi saptanan çocuklarda nutrisyonel faktörlerin değerlendirilmesi
The evaluation of nutritional factors in children with suicide attempt
- Tez No: 618330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER BAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Çocuklar ve adolesanlarda intihar, bu yaş grubundaki ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda gelen ve potansiyel olarak önlenebilir bir ölüm nedenidir. Bu çalışmamızın amacı, intihar girişimi saptanan çocuklarda intihar girişimi ile nutrisyonel faktörler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bir vaka-kontrol çalışması olarak planlanan bu çalışmanın vaka gurubuna, çocuk acil servise intihar girişimi nedeniyle getirilen 10-18 yaş arası kız ve erkek çocuklar; kontrol gurubuna ise çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğinde basit üst solunum yolu enfeksiyonu tanısı konulan 10-18 yaş arası kız ve erkek çocuklar dahil edildi. Vaka ve kontrol grubunun nutrisyonel durumunu gösteren laboratuvar parametreleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma için vaka grubuna 53 çocuk ve kontrol grubuna 53 çocuk dahil edildi. Vaka grubunun 40'ı (%75.5) kız, 13'ü (%24.5) erkekti ve yaş medyan değeri 16 (13-17) olarak hesaplandı. Kontrol grubunun 33'ü (%62.3) kız, 20'si (%37.7) erkekti ve yaş medyan değeri 14 (11-17) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Suicide in children and adolescents is one of the leading causes of death due to this age and potentially preventable cause of death. The aim of this study was to investigate the relationship between suicide attempt and nutritional factors in children who admitted with suicide attempt. Material and Methods: The case group of this study, planned as a case-control study, included boys and girls aged 10-18 years who were bought to the pediatric emergency department due to suicide attempt. The control group included boys and girls aged 10-18 years who were diagnosed with simple upper respiratory tract infection at the pediatric outpatient clinic. Laboratory parameters showing nutritional status of the case and control groups were compared statistically. Results: For the study, 53 children were included in the case group and 53 children were included in the control group. In the case group, 40 (75.5%) patients were female and 13 (24.5%) patients were male and the median age was 16 (13-17) years. Thirty-three (62.3%) of the control group were female and 20 (37.7%) were male, and the median age was 14 (11-17).