Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun sağlık kuruluşlarına yıllık maliyeti
Annual coast of urinary tract in health organizations
  1. Tez No: 618348
  2. Yazar: MEHMET ALİ İMRAHOR İLYAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE ÖZKAYIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İYE çocukluk çağında en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardan biridir. İYE çocuklar, ebeveynler ve klinisyenler için önemli bir endişe kaynağıdır. Tedavisi başlıca antibiyotik kullanımını içermektedir. Tedavinin ertelenmesi ya da tekrar hastalığın etmesi, üriner sistem üzerinde böbrek yetmezliği gibi kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu çalışmanın amacı İYE'na yönelik ortalama ne kadar harcama yapıldığını, maliyetlerin türlerinin büyüklüğünü (yatak ve refakatçi ücretleri, hizmet, malzeme, laboratuvar ve görüntüleme maliyetleri), hastaların özelliklerinin, uygulanan görüntüleme ve tedavilerin maliyet türleri üzerine etkilerini belirlemektir. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nefroloji Servisi'nde Ocak 2006 ile Aralık 2017 tarihleri arasında İYE tanısı ile yatırılarak izlenen, ek bir anomalisi ya da kronik hastalığı bulunmayan, 1 ay üstü ve 18 yaş altı toplam 479 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, profilaksi kullanımları, yatış süreleri, İK'lerinde üreyen etkenler, kullanılan antibiyotik, uygulanan görüntüleme yöntemleri, refakatçilerinin özellikleri ve bu özelliklerinin hastaların maliyetleri üzerindeki etkileri incelendi. İYE tanısı ile pediatri servisinde yatırılarak tedavi edilen 479 hastadan yüzde 79'u kız, yüzde 21'i erkekti. Bu fark anlamlı olarak kabul edildilerek, kız erkek oranı 3,83 olarak tespit edilmiştir. Hastaların İK'lerinde, her yaş grubunda en sık görülen etken E. Coli olmuştur. Çalışmamızdaki en son yıl olan 2017 yılında İYE nedeniyle hastanede yatarak tedavi gören bir hastanın ortalama maliyeti 721,6TL'dir. Proflaksi kullanan hastaların malzeme, hizmet ve görüntüleme giderleri, kullanmayan hastalara göre istatiksel açıdan anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Hastaların tedavileri ile maliyet arasındaki ilişkiye baktığımızda, hasta başı toplam maliyet ile uygulanan tedavi arasında istatiksel açıdan anlamlı bir ilişki vardır. Sonuç olarak çalışmamızda maliyeti etkileyen faktörler yurt dışındaki benzer çalışmalarla uyumlu bulunmuştur. Antibiyotik direnci ve buna bağlı daha yeni jenerasyon antibiyotiklerin kullanımı maliyeti önemli ölçüde arttırmaktadır. Proflaksi seçiminde bölgesel özellikler önem kazanmakta. Bunu göz önünde bulundurmak antibiyotik direnci ve tekrarlayan İYE'nuyla beraber, maliyeti azaltma yönünde de katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
UTI is one of the most common bacterial infections in childhood. UTI is a major concern for children, parents, and clinicians. Its treatment involves mainly antibiotic use. Postponing treatment or re-disease can lead to permanent damage to the urinary system, such as kidney failure. The aim of this study is to determine the average amount of expenditure for UTI, the magnitude of the types of costs (bed and companion fees, service, materials, laboratory and imaging costs), the effects of the characteristics of patients, the cost types of imaging and treatments applied. A total of 479 patients over 1 month old and under 18 years old who were hospitalized between January 2006 to December 2017 at the Pediatric Nephrology Service of Trakya University Faculty of Medicine Hospital, who had no additional anomaly or chronic disease were included in the study. The demographic characteristics, prophylaxis usage, duration of hospitalization, the factors that reproduce in their UC, the antibiotics used, the imaging methods applied, the characteristics of their companions and the effects of these features on the costs of the patients were examined. Of the 479 patients treated in the pediatric clinic with a diagnosis of UTI, 79 percent were female and 21 percent were male. This difference was accepted as meaningful and K / E ratio was determined as 3.83. E. Coli was the most common factor in the HR of patients in all age groups. The average cost of a patient who was hospitalized for UTI in 2017, the last year in our study, was 721.6TL. Material, service and imaging expenses of patients using prophylaxis were found to be statistically significantly higher than patients who did not. When we look at the relationship between the treatments of patients and the cost, there is a statistically significant relationship between the total cost per patient and the treatment applied. As a result, factors affecting cost in our study were found to be compatible with similar studies abroad. Antibiotic resistance and the use of newer generation antibiotics associated with it increase the cost significantly. Regional features gain importance in the choice of prophylaxis. Taking this into consideration contributes to reducing the cost along with antibiotic resistance and recurrent UTI.