Doğumda vazelinle uygulanan perineal masajın doğum sürecine etkileri
Effects of perineal massage with vaseline on labor process
- Tez No: 618355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DEMİRGÖZ BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu araştırma doğum eyleminin birinci evresinden (aktif faz) ikinci evresine kadar vazelin ile yapılan perineal masajın perineal travma, postpartum perineal ağrı ve perineal iyileşme düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Gereç- Yöntem: Çalışma Kasım 2018- Nisan 2019 tarihleri arasında 120 masaj grubu (vazelinle perineal masaj, vazelinsiz perineal masaj) ve 60 kontrol grubu (hastane rutinleri uygulanmıştır) olmak üzere toplam 180 gebe ile travay süresince yapılmıştır. Masaj grubuna araştırmacı tarafından, doğum eyleminin aktif fazında toplam 5 kez vazelin ile 10 dk boyunca perineal masaj uygulanmıştır. Veriler GKÖ, REEDA ve McGill Melzack Ağrı Anketi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is a randomized controlled experimental study to determine the effect of vaseline and vapilan perineal massage on perineal trauma, postpartum perineal pain and perineal healing level from the first to second stage of labor. Materials and Methods: A randomized controlled experimental study was performed between November 2018 and April 2019 with 120 massage groups (vaseline, perineal massage without vaseline) and 60 control groups (hospital routines have been applied). The massage group received perineal massage with vaseline 5 times in total during the active phase of labor by the researcher. The data were obtained from the PDQ, REEDA and McGill Melzack Pain Questionnaire.