Vibration analysis of a plate with piezoelectric layers
Piezoelektrik katmanlı bir plağın titreşim analizi
  1. Tez No: 618374
  2. Yazar: NURİYE AĞAR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde, piezoelektrik tabakaları olan dikdörtgen bir plakanın titreşim analizleri ANSYS kullanılarak çalışılmıştır. Piezoelektrik katmanların geometrisi ile ilgili çeşitli durumlar için bilgisayar kodları, ANSYS de piezoelektrik yamalar ve plaka için sırasıyla SOLID5 ve SOLID45 elemanlarının ANSYS Parametrik Tasarım Dili (APDL) kullanılması ile geliştirilmiştir. Piezoelektrik tabakaların geometrisinin plakaların titreşimlerinin aktif kontrolü üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, vibration analyses of a rectangular plate with piezoelectric layers are studied by using ANSYS. Computer codes for various cases related with the geometry of the piezoelectric layers are developed by using ANSYS Parametric Design Language (APDL) in ANSYS with SOLID5 and SOLID45 for piezoelectric patches and plate, respectively. The effects of the geometry of piezoelectric patches on active control of vibrations of plates are investigated.