Investigation of behavioral-based safety impacts on organizational safety culture
Davranış odaklı güvenlik yönetiminin organizasyonel güvenlik kültürü üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 618377
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, davranış odaklı güvenlik yönetiminin organizasyonların güvenlik kültürü üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışmanın temel gayesi aynı sanayide (savunma sanayi) hizmet veren ve aynı hizmet alanlarına sahip iki şirketin güvenlik kültürü olgunluk düzeyini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Bu karşılaştırmayla, 2009 yılından bu yana davranış odaklı güvenlik yönetimi uygulayan şirket ile geleneksel güvenlik programlarını kullanan şirket arasındaki farkın da gösterilmesi hedeflenmektedir. Araştırma yönteminin üç ana bölümü vardır. Birinci bölüm, işçilerle odak grup görüşmeleri, iş güvenliği uzmanları ve uzman danışmanlar ile çalışma grupları yoluyla güvenlik kültürü olgunluk anketinin geliştirilmesidir. Anketin boyutlarına ve alt boyutlarına karar vermek için, orijinal Manchester Hasta Güvenliği Çerçevesi (“Manchester Patient Safety Framework”) temel alınmış ve anketin son hali 9 boyutun altında 25 alt boyut şeklinde tasarlanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü anket uygulaması ve veri toplama adımlarını içermektedir. Bu bölümde, davranış odaklı güvenlik yönetimi uygulayan şirketten toplam 358 işçi ve geleneksel güvenlik yaklaşımını kullanan şirketten ise toplam 248 işçi anketi doldurmuştur. Çalışmanın üçüncü ve son bölümü, anketin sonuçlarını değerlendirmekte ve iki şirketin sonuçlarını karşılaştırmaktır. Sonuçlar, davranış odaklı güvenlik yönetimini uygulayan şirketin güvenlik kültürü olgunluk düzeyinin, esas olarak geleneksel güvenlik yaklaşımını kullanan şirkete kıyasla her alt boyutta daha yüksek seviyede yer aldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this study is to examine the effects of implementing behavior based safety management approach on the safety culture of the organization. In accordance with this aim, the main objectives of this study are to evaluate and compare the safety culture maturity level of two companies serving in the same industry (defense industry) and having the same service areas. With this comparison, it is also aimed to show the difference between companies which one using the behavior-based safety concept since 2009 and other using traditional safety programs. The research methodology had three parts. The first one was a development of the safety culture maturity questionnaire through focus group interviews with workers, workshop with safety specialists and expert consultation sessions. To decide the dimensions and the aspects of the questionnaire, original Manchester Patient Safety Framework was used as a basis and final version of the questionnaire designed with 25-aspects under 9-dimensions. The second part of the study was application of the questionnaire and data collection. Total of 358 workers from the company, which uses the behavior-based safety approach, and 248 workers from the company, which uses the traditional safety approach, filled out the questionnaire. The third and final part of the study was assessing the results and comparing the results of these two companies. The results showed that the safety culture maturity level of the company, which uses the behavior-based safety approach, is higher level in each aspect compared to the company which mainly uses the traditional safety approach.