Credit risk management: Early warning modeling for financial distress
Kredi risk yönetimi: Finansal başarısızlık için erken uyarı modellemesi
- Tez No: 618381
- Danışmanlar: DR. AHMET BURAK EMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada finansal başarısızlıkların önceden tahmin edilebilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Çoklu Diskriminant Analizi ile çalışılmıştır. Gerçek hayatta halka açık olan şirketlerin iflas etmesi çok rastlanılan bir durum olmadığı için halka açık olan firmaların Gözaltı Pazarına alınması durumu iflas davranışı yerine kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Diskriminant Fonksiyonu ile kurulan modelin tahminleme gücü %100, bir yıl sonraki yıla ait tahminleme gücü ise %73.3 olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at financial failure prediction. For this purpose Multivariate Discriminant Analysis method is used. As real-life bankruptcy is rarely observed for publicly traded companies, a proxy is used for failure behavior. The proxy used is“being transferred to Watchlist Companies Market of BİST”. The discriminant function achieved has a 100% classification success for the model data and 73.3% for the forthcoming year failure behavior prediction.