Farklı kompozisyonlarda üretilen Cr, V, W katkılı aşınma plakalarının karakterizasyonu ve aşınma özelliklerinin incelenmesi
Characterization and investigation of wear behavior of wear plates produced different composition dependent on Cr, V, W addition
  1. Tez No: 618382
  2. Yazar: GÜLİN KALPALI ERSENBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada St-37 çeliğinin yüzeyi ferro krom, ferro vanadyum ve ferro tungsten ve nikel içeren farklı kompozisyonlardaki tozlar kullanılarak metal ark kaynağı yöntemi ile sert dolgu kaplanmıştır. İki farklı karbon oranına sahip ferrokrom tozu kullanılarak karbon oranının etkisi araştırılmıştır. Elde edilen aşınma plakalarının aşınma davranışları incelenmiştir. Toz karışımları oluşturulurken ferro vanadyum ve ferro tungsten ağırlıkça % 6 ve % 10 oranlarında ferro krom tozuna ilave edilmiştir. Nikel içeren toz karışımları da karbür yapıcı tozlar içeren karışıma ağırlıkça % 2 ve % 4 oranında ilave edilmiştir. Üretilen numunelerin metalografik incelemeleri optik mikroskopta gerçekleştirilmiştir. Mekanik özelliklerin belirlenmesinde mikro ve makro sertlik ölçümlerinden yararlanılmıştır. ASTM G 65 standardına uygun olarak aşınma plakalarının kuru kum kauçuk tekerlek aşınma testi gerçekleştirilmiştir. Aşınma yüzeylerinin SEM (EDS) analizleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda en yüksek sertlik ve en az aşınma miktarı % 90 oranında yüksek karbonlu ferro krom ve % 10 oranında ferro vanadyum toz karışımı ile üretilen numunede tespit edilmiştir. Vanadyum, tungsten ve karbon oranında artış ile sertlikte artış, aşınma değerlerinde azalma gözlenmiştir. Artan nikel ilavesiyle bütün numunelerde sertlik ve aşınma değerlerinde düşüş gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface of St-37 steel is covered with hardfacing which involves powder of ferro chromium, ferro vanadium, ferro tungsten and nickel in various compositions by using metal arc welding method. The effect of carbon ratio is investigated by using ferro chromium powder possessing two different carbon ratios. The wear behaviors of wear plates obtained are investigated. While powder mixtures are formed, ferro vanadium and ferro tungsten are added to ferro chromium powder as % 6 wt. and % 10 wt., respectively. The powder mixture including nickel is added as % 2 wt. and % 4 wt. to the mixture of carbide making powder, respectively. Metallographic investigations of samples produced are performed by optical microscope. In determination of mechanical proporties, measurements of micro and macro hardness are utilized. Dry sand/ rubber wheel abrasion wear test of wear plates are investigated according to ASTM G-65 standart. SEM (EDS) analysis of wear plates is utilized. As a result of experiments applied, maximum hardness and minimum wear loss are determined in sample which is produced by mixing high carbon ferro chromium and ferro vanadium powders as % 90 wt. and % 10 wt., respectively. With increase of ratio of vanadium, tungsten and carbon, increase in hardness and decrease in wear loss values are observed. With increase of nickel addition, decrease in hardness and increase in wear loss values are monitored.