Duygu düzenleme eğitiminin genç sporcuların duygu düzenleme becerileri ve bilinçli farkındalık deneyimleri üzerindeki etkisi
Duygu düzenleme eğitiminin genç sporcularin duygu düzenleme becerileri ve bilinçli farkindalik deneyimleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 618380
  2. Yazar: NURCAN TURAN AĞCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, genç sporcular için geliştirilen diyalektik davranış terapisi odaklı duygu düzenleme eğitiminin, sporcuların duygu düzenleme ve bilinçli farkındalık becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Alt amacı ise; sporcuların sürekli kaygı düzeylerinde, algıladıkları performans düzeylerinde ve duygu durum profillerindeki olası etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem:Bu amaçla, Hatay ilinde çeşitli spor kulüplerinden, basketbol, voleybol ve futbol branşlarının sporcuları (n=16; yaş ortalaması= 15.18 ± .83), deney ve kontrol gruplarına ayrılmış ve deney grubuna 8 haftalık duygu düzenleme eğitimi verilmiştir. Eğitimden önce ve sonra tüm sporculara, Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ), Ergenler İçin Kapsamlı Bilinçli Farkındalık Deneyimleri Envanteri, Sporda Kaygı Ölçeği (SKÖ-2), Borg CR-10 Skalası ve Duygu Durum Profili Testi (ESP-40) uygulanmıştır. Veriler, Wilcoxon ve Mann Whitney U testleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:The purpose of this study is to examine the impact of emotion regulation training on emotion regulation and mindfulness skills of young athletes. The sub-purpose is; to examine the possible changes in athletes' trait anxiety, perceived performance levels and IZOF emotional state profiles. MatherialandMethods: For thispurpose, athletes (n=16; meanage = 15.18 ± 0.83) were divided into the experimental and control groups and the experimental group received 8 weeks of emotion regulation training. Before and after training, Emotion Regulation Scale for Adolescents (ERS), Comprehensive Inventory of Mindfulness Experiences - Adolescents, The Sport Anxiety Scale-2, Borg CR-10 Scale and IZOF Emotional State Profile Test was applied.