Tıkayıcı uyku apnesinde cerrahilerin uyku mimarisine, pozisyonuna ve polisomnografi parametrelerine etkisi
  1. Tez No: 618389
  2. Yazar: KEMAL CANER DELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BABADEMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tıkayıcı uyku apnesinde ilk tercih tedavi yöntemi PAP olup, kompliyans geliĢen durumlarda cerrahiye baĢvurulmaktadır. Teknolojinin geliĢimiyle transoral robotik dil kökü cerrahisi günümüze popülaritesi artan bir cerrahi olarak görülmektedir. Bu çalıĢmada robotik dil kökü ve epiglot cerrahilerinin uyku mimarisi üzerine etkisini göstermeyi amaçladık. 2016 Ocak-2018 yılları arasında kliniğimizde izole dil kökü patolojisi olan 72 hastaya TORS epiglot cerrahisi ve/veya dil kökü cerrahisi yapıldı. Preoperatif ve postoperatif 6. ayda polisomnografi testi yapıldı. Apne-hipopne skorları, uyku zamanları ve pozisyonları karĢılaĢtırıldı. Hasta verileri ve komplikasyonlar hastane elektronik veritabanından bulundu ve not edildi. Dahil edilme kriterlerini sağlayan 63 hasta çalıĢmaya alındı. Dil kökü eksizyonu (DK) yapılan 41 hasta, dil kökü eksizyonu ve epiglot peeling (DK+EP) yapılan 22 hasta polisomnografik veriler, Epworth Uykululuk Skalası (EUS), Horlama Vizüel Analog Skalası (VAS), komplikasyonlar bakımından karĢılaĢtırıldı. DK grubunda AHĠ skorunda %64.1, DK+EP grubunda AHĠ skorunda %59.38 oranında düĢüĢ oldu. Supin AHĠ skorunda ise sırasıyla %65.17 ve %78.29 oranında düĢüĢ oldu. Uyku mimarisi üzerine etkileri bakımından da karĢılaĢtırma yapıldı. Uyku pozisyonlarında geçirilen sürelerde ve uyku etkinliğinde istatiksel olarak bir farklılık oluĢmadı. EUA bakımından istatiksel olarak farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
PAP is the first choice of treatment for obstructive sleep apnea and surgery is applied in cases of compliance. With the development of technology, transoral robotic tongue base surgery has been seen as an increasingly popular surgery. In this study, we aimed to show the effects of robotic tongue base and epiglottic surgeries on sleep architecture. Between January 2016 and January 2018, 72 patients with isolated tongue base pathology underwent TORS epiglottis and / or tongue root surgery in our clinic. Polysomnography test was performed preoperatively and at the 6th postoperative month. Apnea-hypopnea scores, sleep times and positions were compared. Patient data and complications were found and noted from the hospital electronic database. 63 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Polysomnographic data, Epworth Sleepiness Scale (EUS), Snoring Visual Analogue Scale (VAS) were compared in 41 patients with tongue base excision (DK), 22 patients with tongue base excision and epiglot peel (DK+EP). AHI score decreased by 64.1% in the DK group and 59.38% in the DK + EP group. Supine AHI score decreased by 65.17% and 78.29%, respectively. A comparison was made in terms of its effects on sleep architecture. There was no statistically significant difference in the duration of sleep positions and sleep efficiency. No statistically significant difference in EUA.