Medicalizaton as a strategy of governmentality: Government of health, body and self
Bir yönetimsellik stratejisi olarak tıbbileşme: Sağlığın, bedenin ve benliğin yönetimi
- Tez No: 618390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez tıbbileştirme fenomenini hâlihazırdaki spesifik tıbbileştirme vakalarına odaklanan çalışmalardan daha geniş bir teorik perspektif içinden ele almayı, kavramı sosyal bilimlerde ilk ele alınışından günümüzde üzerine eklemlenen yeni kavramlarla (örneğin biomedikalizasyon ve farmasötikalizasyon) birlikte çalışmayı hedeflemektedir. Tıbbileştirme teorileri ve hâlihazırdaki söylemsel pratiklerin bio-iktidar kavramı altında öznellik kurgulanışında ve yaşamın tıbbileştirilmesinde oynadığı role odaklanarak, tıbbileştirmenin bir tıbbi yönetimsellik stratejisi olduğunu öne sürmektedir. Tezde vurgulanan bir diğer nokta ise neo-liberal ekonominin bedene yönelik politik yatırımının öznesi olan bireylerin bilgisini gerektirdiği ve dolaşıma sokulan bu bilgi vesilesiyle bireylerin iktidar ilişkilerine“gönüllü”katılımıyla sonuçlandığıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study medicalization, from a broader perspective by expanding upon medicalization theories starting from their introductions into the social sciences and proceeding to their current conceptualizations and criticisms using concepts, such as bio-medicalization and pharmaceuticalization. Unlike the orthodox conceptualization of the term, this thesis will explain it from a Foucauldian perspective, and will explore the roles of medicalization processes in relation to their attempts at the governance of bodies and the individualizing of health problems; in this way one can also understand their very relation to the construction of subjectivity through the medicalization of life itself. Another point highlighted is that a neo-liberal economic-political investment of bodies requires that governmental knowledge of the individuals be shared with the subjects in order to help ensure the“willing”participation of the individuals