Beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde kullanılan farklı remineralize edici ajanların klinik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical success of different remineralizing agents used in the treatment of white spot lesions
- Tez No: 618388
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL BAYGIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diş çürüğü çocuk ve genç erişkinlerde en sık görülen problemlerden biridir. Çalışmamızda lezyon yüzeyindeki dekalsifikasyonun ilerlemesinin durdurulması, geri döndürülmesi ve estetiğinin sağlanması amacıyla kullanılabilecek en ideal materyalin bulunması amaçlanmaktadır. Beyaz nokta lezyonu bulunan 12-17 yaşları arası 90 olgu, her birinde 15 kişi olacak şekilde rastgele gruplara ayrıldı. Komşu yüzeylerde çürük lezyonu veya restorasyonu bulunan dişler çalışma dışı bırakıldı. Diş taşı temizliği ve polisaj işlemi yapıldıktan sonra başlangıç ICDAS II, DIAGNOdent ve Spektrofotometre ölçümleri yapıldı. Standart günlük diş fırçalamaya ek olarak Grup 1'de Icon Rezin İnfiltrasyon, Grup 2'de R.O.C.S. Medikal Mineral Jel, Grup 3'te Toothmousse Jel, Grup 4'de MI Paste Plus Jel, Grup 5'te Fluor Protector Vernik tedavileri uygulandı. Grup 6 ise kontrol grubu olarak belirlendi ve sadece 1450 ppm florlu standart diş macunu ile günde 2 kez diş fırçalama yapması istendi. Daha sonra ICDAS II kriterleri, DIAGNOdent ve Spektrofotometre kullanılarak olguların 1. hafta, 1. ay ve 3. ay kontrolleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Tooth decay is one of the most common problems in children and young adults. In our study, considering the dynamics of the white spot lesions, it was aimed to find the most ideal material that can be used to stop the progression of decalcification on the lesion surface, to provide remineralization and aesthetics. 90 cases between the ages of 12-17 with white spot lesions were included in the study. Filled and decayed teeth were excluded. It was divided into groups of 15 people each. Then, the teeth were cleaned and plaque was removed. Initial data were measured using ICDAS II, DIAGNOdent and Spectrophotometer. Treatments were applied using in addition to standard daily brushing Icon Rezin Infiltration method in Group 1, R.O.C.S. Medical Mineral Gel in Group 2, GC Toothmousse Gel in Group 3, GC MI Paste Plus Gel in Group 4, and Fluor Protector Varnish in Group 5. Group 6 was designated as the control group and they only brushed their teeth 2 times a day with 1450 ppm fluorinated standard toothpaste. Then, 1 week, 1 month and 3 month datas of the cases were measured by the ICDAS criteria, DIAGNOdent and Spectrophotometer.