Real-time object-oriented framework for FMI CO-simulation
Işlevsel maket arayüzü i̇çi̇n gerçek zamanlı nesne tabanlı arayüz çatısı
  1. Tez No: 618414
  2. Yazar: MERVE ÇAM SİLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gömülü sistem geliştirme çalışmalarında modellerin geliştirilmesi, İşlevsel Maket Arayüzü(İMA) uyumlu eş-benzetim ortamlarına entegrasyonu ve gerçek zamanlı ortamda benzetimi kritik seviyede önem taşımaktadır. Bu tez kapsamında nesne tabanlı uygulama geliştirme yapısının ve İMA uyumlu eş-benzetim ortamlarının gerçek zamanlı sistemlerle entegre hale getirilmesiyle modellerin tekrar kullanımının artması ve gerçek zamanlı test ortamının geliştirme eforunun azalması planlanmaktadır. Çalışma kapsamında geliştirilen çatıya Gerçek Zamanlı Arayüz Çatısı (GAÇ) adı verilmiştir. Çatının kullnımına kontrol tahrik sistemi ve sinüs dalgası simülatöründen oluşan örnek olay senaryosu verilmiştir. Klasik eş-benzetim sisteminden farklı olarak çatı veri bagındaki değişimlerde derleme gerektirmemektedir. Çalışma kapsamında çatının geliştirme ortamına nesne tabanlı yapısı nedeniyle getirdigi ek yükler hesaplanmış ve kullanıcıya bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Development of models, their integration into FMI-compliant co-simulation and performing the simulation in real-time environment are crucial tasks in embedded system development. To introduce an object-oriented co-simulation environment to real-time domain, promote model reuse and minimize effort for co-simulation environment generation a Real-Time Object-Oriented Framework for FMI Co-Simulation was developed for completion of this thesis. A case study which comprises of a control actuation system and sine wave generator is assembled in order to provide a basic example and clarity on how to use the framework. Case study example is compared to classic approach to co-simulation which requires tightly coupling systems and compiling code at every change in data dependency. The framework is further analyzed in terms of FMU integration process and framework overhead. Execution time overhead is meant to guide user in overhead estimation process.