A descriptive study on the social competence level of english language teachers
İngilizce öğretmenlerinin sosyal beceri düzeyleri üzerine betimsel çalışma
- Tez No: 618413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bütün dünyada, öğretmenlerin genel becerilerini ifade etmek için pek çok çalışmalar yapılmıştır. Çok farklı türdeki bu becerilerin arasında,“Öğretmenlerin Sosyal Becerileri”son zamanlarda eğitim dünyasında oldukça ilgi çeken bir konu olmuştur. Bu çalışma İngilizce öğretmenlerinin“Sosyal Beceri”konusundaki farkındalıklarını , algılarını ve sosyal beceri seviyelerini bulmayı amaçlıyor. Bu çalışmanın diğer bir amacı da, çalışmaya katılan İngilizce öğretmenlerinin cinsiyet, öğretmenlikte deneyim yılı ve mezun oldukları programlar gibi kişisel faktörlerle, aynı katılımcıların sosyal becerileri arasında olası bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya katılan İngilizce öğretmenleri devlet okullarında çalışıyor olup, uygun örnekleme metoduna göre seçilmişlerdir. Katılımcı İngilizce öğretmenlerinin sosyal beceriye ilişkin algılarını ortaya çıkarmak için önce açık uçlu iki sorudan oluşan bir anket verildi sonra da Riggio tarafından geliştirilen“Sosyal Beceri Envanter”i uygulandı. Toplanan veriler ışığında, bu çalışma İngilizce öğretmenlerinin“Sosyal Beceri”konusundaki farkındalıkları ve sosyal beceri seviyeleri ile kişisel faktörler (cinsiyet, öğretmenlikte deneyim yılı, mezun oldukları programlar) arasında bir ilişkinin olup olmadığı konusunda çıkarımlar yapılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
All over the world, many attempts were made to describe teachers' general competencies. Among these different kinds of competencies,“social competencies of teachers”is recently the subject of much concern in education community. Thus, this study aims to find out the awareness and perceptions of English teachers about the concept of“Social Competence”and, their level of being socially competent. This study also aims to find out the possible correlations between personal factors (gender, years of teaching experience, graduate programs) and the social competencies of the participant teachers.In the study, participants who works as English teachers in state schools were choosen by convenience sampling method. In order to reveal the perception of teachers regarding social competence, first, they were given a questionaire consisted of two open-ended questions.Then,“Social Skills Inventory”developed by Riggio (2003) In light of the data gathered, this study provides implications about English language teachers' awareness and level of“ Social Competence”andits relevance with gender, number of teaching experience, the programs graduated.