Muhtemel patlayıcı ortamlarda kullanılacak olan gaz detektörlerinin Phast 7,2 kullanılarak 3d modelleme yapılarak konumlarının belirlenmesi
Determining the location of gas detectors that are used in potentially explosive atmospheres by the Phast 72 software with 3d modeli̇ng
- Tez No: 618429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye'de İş Güvenliği, Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile başlamış olup mevcut kanunun ilgili maddeleri kapsamında yayınlanan yönetmelikler ile de İş Güvenliğinin önemi vurgulanmaktadır. Ayrıca, 6331 sayılı kanun dışında olan, 635 sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun gibi farklı kanunlar da çalışanların ve işletmelerin zarar görmemesi adına İşletme içerisinde alınması gereken tedbir ve önlemlerden bahsetmekte olup hem çalışanı hem de İşletmeyi korumaktadır. Bu kapsamda, tesislerde üretim metotları gereği bazı yanıcı kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu maddelerden dolayı çalışma alanlarında Patlayıcı Atmosfer oluşmaktadır. Patlayıcı Atmosfer, kullanılan yanıcı maddelerin gaz, buhar, sis ve toz halleri havada belirli konsantrasyonda karışarak tutuşturucu kaynak ile teması sonucunda oluşturduğu hızlı yanma ile birlikte patlama gerçekleşebilir. Amaç bu ortamın oluşmasını engellemektir. Yönetmelik kapsamında alınması istenilen güvenlik önlemleri bu tarz patlayıcı atmosfer oluşturacak unsurları ortadan kaldırılarak güvenli çalışma alanları oluşturmaktır. Bu çalışmamda; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 30 uncu maddesine dayanan“Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik”in 5. Maddesinin“a”bendinde Patlayıcı ortam oluşmasını önlemek amacı ile patlayıcı atmosfer oluşturacak gazların alt patlama limitine gelmeden tespit edilmesi için kullanılan gaz detektörlerinin gazların havada ki durumlarına göre sanal ortamda modellemelerinin yapılarak gazın ortamda yaptığı harekete göre konumlarının belirlenmesine destek olarak Endüstride yapılan hatalı kurulumların önüne geçmektir.
Özet (Çeviri)
Safety in Turkey has began in 2012 under the European Union harmonization process with No. 6331 came into force on Occupational Health&Safety Law and importance had been emphasized with the regulations published under that law. In addition to the law 6331, decree law 635 published by Science, Industry and Techology Ministry, preparation and application of 4703 numbered law about technical legislation of products had set the standarts and protects the employees and employers against any damages and harms by giving necessary measures and precautions. In this context, some flammable chemicals are used in the facilities due to production methods. Due to these substances, an Explosive Atmosphere is formed in the working areas. Explosive atmosphere, gas, vapor, fog and dust of the combustible materials used in company may mix with air in a certain concentration and explosion may occur with the rapid combustion caused by contact with the ignition source. The aim is to prevent this environment from forming. The security measures required within the scope of the regulation are to eliminate the elements that can create such an explosive atmosphere and to create safe working areas. In this Thesis target is to prevent the erroneous installations made in the industry by 3d modeling of Gas detectors placement in the virtual environment,according to concentration of gases in the air, used to detect the gases that will form an explosive atmosphere before reaching the lower explosion limit in the air in order to prevent the formation of explosive atmosphere in Article 5 of the“Regulation on the Protection of Employees from the Hazards of Explosive Environments”based on the Article 30 of the Occupational Health and Safety Law No. 6331.