İnsansız hava aracı ile yol kenarı el yapımı patlayıcıların muhtemel yerleşim yerlerinin tespiti
Detection of possible emplacements of improvised explosive devices by an unmanned aerial device
- Tez No: 804648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: KBRN-P Savunma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: EYP ve Patlayıcılarla Mücadele Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Patlayıcı maddelerin etkin gücü onları birçok uygulamada tercih edilir hale getirmiştir. Askeri alanların yanı sıra maden ve taş ocaklarında, yol ve tünel yapımlarında, inşaat sektöründe de yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Geliştirilen her teknik ve ürün gibi patlayıcılar da kullanıcısının niyetine ve hedefine hizmet eden birer araçtırlar, dolayısıyla kötü niyetli insanların elinde öldürücü birer silah haline gelmektedirler. El yapımı patlayıcılar (EYP) da tarih sahnesine çıktığı andan itibaren terör örgütleri tarafından sıklıkla kullanılan bir silah olmuştur. EYP'lerin herhangi bir üretim standartlarının olmaması ve günlük malzemelerden üretilebiliyor olması EYP ile mücadeleyi de oldukça güçleştirmektedir. Bu tez çalışmasında EYP ile mücadelede yol kenarına yerleştirilmiş EYP'lerin yerleşimi sonucu çevrede meydana gelebilecek izlerin tespiti üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bu amaç doğrultusunda literatürde değişiklik tespiti olarak adlandırılan bir görüntü işleme temelli yazılım geliştirilmiştir. Belirlenen bir güzergâh üzerinde nesne gömülmüş, çevrede EYP emaresi olabilecek izler meydana getirilmiş ve farklı zamanlarda İHA vasıtası ile görüntü kayıtları alınmıştır. Alınan bu kayıtlar üzerinde değişiklik tespiti gerçekleştirilerek emarelerin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Oluşturulan senaryonun kısıtları ve şartları ile sonuçlar değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The power and effect of explosives have made them preferred in many applications. In addition to military applications, they are widely used in mines and quarries, tunnels, and constructions. Like every technical development and product, explosives are also mere tools for the intentions of their users. In the hands of wrongful people, they become lethal weapons. From the moment improvised explosive devices (IED) were introduced to the stage of history they became weapons of choice for terrorist organizations. Since IEDs can be produced from daily used materials nor do they have any production standards, the fight against IEDs is very hard. This study focuses on the detection of cues and signs created because of the emplacement of a roadside buried IEDs. For this purpose, an image processing software is developed which is defined as change detection in literature. An object has been buried on a specific route, signs have been created in the environment that could indicate an IED and video footages have been recorded by a UAV. The change detection algorithm aims to find the changes between recorded footages. The limitations and conditions of the flight scenario have been evaluated with the results of the algorithm and suggestions were made for future studies.