Metabolik sendrom oluşturulan sıçanlarda ileal interpozisyonun plazma glukagon like Peptit-1 (GLP-1) düzeyi ve pankreas GLP-1 reseptör ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of ileal interposition on plasma glucagon-like pPeptit-1 (GLP-1) level and pancreas GLP-1 receptor expression in metabolic syndrome rats
  1. Tez No: 618443
  2. Yazar: MELEK TUNÇ ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL KÜÇÜKATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Metabolik sendrom (MeTs); diyabet, kardiyovasküler hastalık ve erken ölüm riskini arttıran bir dizi faktörü temsil etmektedir. MeTs'in ortaya çıkma sebebi obezite ile birlikte değişen gatrointestinal hormonlar olabilir. Metabolik cerrahi bu hormonlar üzerine etkili olan bir tedavi yöntemidir ve ince bağırsak kaynaklı hormonları (inkretin) düzenlemeyi hedeflemektedir. İnkretin hormonlar, oral besin alımına yanıt olarak enteroendokrin hücreler tarafından salgılanır ve pankreas β hücrelerinden glikoz kaynaklı insülin sekresyonunu uyarmaktadırlar. Amacımız, MeTs'i tanımlayan parametreler üzerine bir metabolik cerrahi tipi olan ileal interpozisyon (IT)'nin etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda 5 aylık hayvanların (sıçan) MeTs parametrelerini sağladıklarını gösterdikten sonra, MeTs grubu hayvanları 3 gruba ayrıldı (MeTs, Sham ve IT). MeTs, ilgili gruplara monosodyum glutamat (MSG)'ın (4mg/g) subkutan verilmesiyle oluşturuldu. Sonuç olarak, MeTs'li sıçanlarda IT'nin; hiperinsülinemiyi iyileştirdiği, lipit profili düzelttiği, obezite indeksi ve insülin direncini normalize ettiği gösterildi. IT, distal bağırsaktaki L hücrelerinden inkretin hormon olan Glukagon Like Peptit-1 (GLP-1) salgısını etkilemedi, pankreas GLP-1R ekspresyon düzeyini ise arttırdı. Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda, pankreas GLP-1R ekspresyonundaki artışın MeTs kriterlerinin düzelmesinde önemli bir rol oynayabileceği düşünülebilir. Bu konuda daha detaylı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The metabolic syndrome (MeTs) is a cluster of risk factors indicating an increased risk of diabetes, cardiovascular disease and premature mortality. The cause of MeTs may be the hormones that change with obesity. Metabolic surgery is an effective treatment for these hormones. Metabolic surgery is an effective treatment for these hormones and aims to regulate small intestinal hormones (incretin). Incretin hormones are secreted by enteroendocrine cells in response to oral nutrient ingestion and stimulate glucose-induced insulin secretion from pancreatic β-cells. Our aim is to investigate the effects of ileal interposition (IT), a type of metabolic surgery, on the parameters defining MeTs. In the present study, MeTs group animals were divided into 3 groups (MeTs, Sham and IT). MeTs were formed by subcutaneous administration of MSG (4 mg/kg) to related groups. IT did not affect the secretion of Glucagon Like Peptide-1 (GLP-1) from the L cells in the distal bowel and increased the expression level of the pancreas GLP-1R. Based on our data, it can be thought that increased pancreatic GLP-1R expression may play an important role in the improvement of MeTs criteria. Further research is needed on this subject.