MDA-MB-231 meme kanser hücre dizisinde transmembran serin proteaz 4 (TMPRSS4) ve MAGE aile üyesi A3 (MAGE-A3) genlerinin transkripsiyon aşamasında anlatımlarının araştırılması
Investigation of transmembrane serine protease 4 (TMPRSS4) and MAGE family A3 (MAGE-A3) genes in transcryption stage in MDA-MB-231 breast cancer cell series
- Tez No: 618444
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SABRİ HANÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada amacımız; kanserleşmeye etki ettiği bilinen MDA-MB-231 agresif meme hücre hattında TMPRSS4 ve MAGE-A3 genlerinin ACTB genine göre transkripsiyon düzeyinde anlatımlarının araştırılmasıdır. Çalışmada hücre kültürü teknikleri, yarı manuel kit ile total RNA izolasyonu, cDNA sentezi, eş zamanlı kantitatif PCR yöntemleri uygulanmıştır. TMPRSS4 ve MAGE-A3 genlerine özel olarak tasarlanmış olan primerler aracılığıyla eş zamanlı PCR yapılmıştır. Referans olarak ACTB geni kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarında eş zamanlı PCR sonuçlarının Delta Ct hesaplaması yapıldı. TMPRSS4 geninde 1,21 kat azalma, MAGE-A3 geninde 12,46 kat artış gözlendi. TMPRSS4 ve MAGE-A3'ün kanser gelişiminde, tümör oluşumu, çoğalması ve metastazında rol aldığı düşünülmektedir. TMPRSS4 ve MAGEA3' ün meme kanseri üzerindeki etkisini daha iyi anlayabilmek için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study was to investigate the transcription level expression of the TMPRSS4 and MAGE-A3 genes in the MDA-MB-231 aggressive breast cell line, which is known to have an effect on cancer, according to the ACTB gene. Cell culture techniques, total RNA isolation with semi-manual kit, cDNA synthesis, simultaneous quantitative PCR methods were applied. Concurrent PCR were made through primers specifically designed for the TMPRSS4 and MAGE-A3 genes. The ACTB gene has been used as a reference. Delta Ct calculation of simultaneous PCR results was performed in the results of the study 1,21-fold decrease was observed in the tmprss4 gene and 12,46-fold increase in the MAGE-A3 gene. TMPRSS4 and MAGE-A3 are thought to be involved in cancer development, tumor formation, proliferation and metastasis. Further research is needed to better understand the impact of TMPRSS 4 and MAGEA3 on breast cancer.