Muğla mermer ocaklarının (Blok mermer üretim faaliyetinin) çevreye olan etkileri, çözüm önerileri ve çevre mevzuatı gereği yapılması gerekenler
The effects of Muğla marble quarries (Block marble), solution proposals and environmental legislation requirements
- Tez No: 618466
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YOKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde hızlı nüfus artışı, tüketim çılgınlığı, teknolojik gelişmeler ve ekonomik kalkınma gibi nedenlerle hammaddeye daha da ihtiyaç duyulmuş ve doğal kaynakların kullanımı daha da artmıştır. En önemli doğal kaynaklarımızdan biri olan madenlerin ülke ekonomisine yaptığı katkılardan dolayı madencilik sektörü de hızlı büyümüş ve gelişmiştir. Muğla'da mermer madeni sektöründeki hızlı büyüme ve gelişme ile mermer ocaklarının sayısının artması, plansız ve kontrolsüz faaliyetlerin gerçekleştirilmesi, doğaya hızla insan elinin değmesi vb. nedenler doğal yaşam ortamlarının bozulmasına ve çevresel sorunlarının yaşanmasına sebep olmuştur. Bu çalışmayla, Muğla'da bulunan mermer ocağı faaliyetlerinin, daha planlanma aşamasından başlanarak; kuruluş, işletme ve kapatma da dâhil bütün aşamalarında çevreye olan etkileri belirlenerek, çevreyle uyumlu bir şekilde nasıl faaliyet sürdürülmesi gerektiği ortaya koyulmuştur. Ayrıca çevre mevzuatı kapsamında faaliyet sahibinin sorumlulukları ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verilerek Çevre kanunu ve ilgili yönetmeliklerine uygun, sürdürülebilir bir çalışmanın nasıl yapılabileceği gibi sorular yanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid population growth in recent years consumption craze, technological and economic developments raw materials are needed more and the use of natural resources has increased mines one of the most important naturel resources in Turkey and the mining sector has grown and developed rapidly due to the contribution to the national economy. With the rapid growth and development in the marble sector in Muğla, the increase in the number of marble quarries, realization of unplanned and uncontrolled activities, rapid human touch of nature etc. caused the deterioration of natural habitats and environmental problems. With this study, the marble quarry activities in Muğla, starting from the planning stage; The impacts on the environment are determined at all stages, including the establishment, operation and shutdown, and how the activities should be carried out and demonstrated in harmony with the environment. In addition, within the scope of environmental legislation, information was given about the responsibilities of the marbel owners and the actions to be taken and the questions such as how to conduct a sustainable study in accordance with the environmental law and related regulations were tried to be answered.