Hat-p-20b ve xo-3b ötegezegenlerinin geçiş gözlemlerinin analizi
The analysis of transit observations of exoplanets hat-p-20b and xo-3b
  1. Tez No: 618467
  2. Yazar: BURAK KETEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında 2007 yılında keşfedilen XO-3b (Krull vd. 2008) ve 2011 yılında keşfedilen HAT-P-20b ötegezegenleri ile barınak yıldızlarının parametreleri yeni gözlem ve analizlerle tekrar elde edilmiştir. Bu amaçla söz konusu sistemlerin TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) bulunan T100 teleskobu ile bu tez çalışması kapsamında elde edilen geçiş ışık eğrileri ile Keck / HIRES ve SOPHIE tayçekerleriyle elde edilmiş yüksek çözünürlüklü tayfları; güncel program ve modeller kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca cisimlerin literatürden toplanan geniş bant parlaklıkları ve Gaia paralaksına dayalı uzaklıkları kullanılarak barınak yıldızların tayfsal enerji dağılımları modellenmiş; tüm gözlemsel veriden hareketle, yıldız evrim modelleri de dikkate alınarak bütünleşik (global) modellere ulaşılmıştır. Sonuç olarak güncellenen ötegezegen ve barınak yıldız parametreleri sunulmuş ve geçiş ortası zamanlarındaki değişim irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the parameters of exoplanets XO-3b (Krull et al. 2008) discovered in 2007, and HAT-P-20b discovered in 2011 have been obtained as well as the parameters of their host stars based on new observations and analyses. For this purpose, the light curves acquired by using T100 telescope in TÜBİTAK National Observatory of Turkey (TUG) have been used within this thesis study and the archive high-resolution spectra acquired by Keck / HIRES & SOPHIE spectrographs have been analyzed by making use of new computer programs and models in the literature. Moreover, the spectral distributions of the host stars have been modelled based on the broadband photometric brightnesses collected from the literature and the distances derived from the Gaia parallax measurements. A global model of all the data sets in hand has been achieved as a result for each of the systems with some help from the theory of stellar evolution. Eventually, fundamental parameters of the exoplanets and their host stars have been updated, and presented. Finally, the variance in the timing of the mid-transits of these planets have been studied.