Farklı yaprak gübresi uygulamalarının pamukta verim ve lif kalite özelliklerine etkisi
The effect of different foliar fertilizer applications on cotton yield and fiber quality properties
  1. Tez No: 618508
  2. Yazar: MEHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma pamukta farklı yaprak gübresi uygulamalarının verim, verim bileşenleri, bitki gelişimi ve lif kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 2018 yılında Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü deneme alanında tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüş ve denemede materyal olarak Stoneville 468 pamuk çeşidi kullanılmıştır. Denemede 6 farklı yaprak gübresi uygulaması (Kontrol, Fullexan, Cifamin BK, Cifoumic, Sinergon 2000, Macys BC 28) yer almıştır. Kullanılan yaprak gübrelerinin tümü organik gübre olup, bitkilerin çiçeklenme döneminde yeşil aksama uygulama yapılmıştır. Denemede kütlü pamuk verimi, bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, ilk meyve dalı boğum sayısı, boğum sayısı, boy/nod oranı, koza sayısı, koza ağırlığı, koza kütlü ağırlığı, 100 tohum ağırlığı, ilk el kütlü oranı, lif inceliği, lif uzunluğu, lif kopma dayanıklılığı, lif kopma uzaması, lif üniformite oranı, lif parlaklığı, sarılık, kısa lif oranı ve iplik olabilirlik indeksi değerleri incelenmiştir. Denemede kütlü pamuk verimi 352,58 ile 419,91 kg/da, bitki boyu 76,86 ile 83,81 cm, odun dalı sayısı 1,79 ile 2,43 adet/bitki, meyve dalı sayısı 10,96 ile 14,46 adet/bitki, ilk meyve dalı boğum sayısı 5,28 ile 5,78 adet/bitki, boğum sayısı 16,74 ile 19,06 adet/bitki, boy/nod oranı 4,29 ile 4,75 adet/bitki, koza sayısı 13,41 ile 22,29 adet/bitki, koza ağırlığı 6,12 ile 6,37 g, koza kütlü ağırlığı 4,57 ile 4,91 g, 100 tohum ağırlığı 9,00 ile 9,44 g, ilk el kütlü oranı ise % 90,11 ile 94,84 arasında değişim göstermiştir. Yaprak gübreleri uygulamalarının incelenen tüm agronomik ve lif teknolojik özellikler üzerine önemli bir istatistiki farklılık yaratmadığı belirlenmiştir. Yaprak gübrelerinin bitkide bitki besin elementleri eksiklik semptomları görülmesi durumunda kullanılmasının yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır. Yaprak gübresi uygulamalarının farklı çeşitlerle ve daha uzun yıllar yürütülecek çalışmalarla desteklenmesinin ve uygulamaların birden fazla tekrar etmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of different foliar fertilizer application on cotton yield, yield components, plant development and fiber technological characteristics. The study was conducted at Siirt University Faculty of Agriculture Department of Field Crops experimental area as randomized complete block design with four replications in 2018. Stoneville 468 cotton variety was used as plant material. In the study six different organic fertilizer (Control, Fullexan, Cifamin BK, Cifoumic, Sinergon 2000, Macys BC 28) were used. All of the foliar fertilizers used are organic fertilizer and applied as foliar fertilization during flowering period of plants. In the study seed cotton yield, plant height, number of monopodial branches, number of sympodial branches, the number of first vegetative branch's node, number of nodes, height / node rates, boll number, boll weight, seed cotton boll weight, 100 seeds weight, first picking percentage, fiber fineness, fiber length, fiber strength, fiber elongation, fiber uniformity, fiber reflectance, yellowness, short fiber index and spinning consistency index were investigated. In the study seed cotton yield ranged between 352,58 and 419,91 kg/da, plant height ranged between 76,86 and 83,81 cm, the number of monopodial branches ranged between 1,79 and 2,43 number/plant, number of sympodial branches ranged between 10,96 and 14,46 number/plant, the number of first vegetative branch's node 5,28 to 5,78 number/plant, number of nodes 16,74 to 19,06 number/plants, height/node ratio 4,29 and 4,75 number/plant, boll number 13,41 to 22,29 number/plant, boll weight 6,12 to 6,37 g, seed cotton boll weight 4,57 to 4,91 g, 100 seeds weight 9,00 to 9,44 g and first picking percentage ranged between 90,11 to 94,84%. It has been determined that the application of foliar fertilizers does not make a significant statistical difference on all agronomic and fiber technological properties examined. It was concluded that the use of foliar fertilizers may be beneficial in case of plant nutrient deficiency symptoms. It is thought that foliar fertilizer applications should be supported with different varieties and studies to be carried out for longer years and it would be more appropriate to repeat the applications more than once.