Yarı kurak iklim koşullarında bazı yaprak gübrelerinin pamuğun (Gossypium hirsutum L.) verim ve verim unsurlarına etkisi
The effects of some foliar fertilization on yield and yield components of cotton (Gossypium hirsutum L.) under semi arid climeatic conditions
  1. Tez No: 547052
  2. Yazar: DERYA OGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Pamukta verim artışının sağlanması genetik yapı ve çevre ile birlikte kültürel uygulamalara bağlıdır. Kültürel uygulamaların içinde gübrelemenin yeri önemlidir. Gübreleme topraktan yapılmakla birlikte bazı durumlarda yapraktan da yapılmaktadır. Bu çalışma 2017 yılında Şanlıurfa ili Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eyyübiye Kampüsü'ndeki Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Çalışmada;“Stoneville-468”ve“Candia”pamuk çeşitlerine; taban ve üst gübrelemeye ek olarak Combi, aminoasit, UAN-32, 10.30.10 NPK ve kontrol yaprak gübreleri uygulanmıştır. Deneme tesadüf blokları bölünmüş deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan yaprak gübreleri prospektüslerinde tavsiye edilen miktar ve zamanda uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; yaprak gübrelerinin bitki boyu,odun dalı sayısı, koza sayısı ve erkencilik oranı üzerinde istatistiksel önem seviyesinde etkili olduğu ancak meyve dalı sayısı, koza ağırlığı, koza kütlü pamuk ağırlığı, kütlü pamuk verimi, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, lif inceliği, lif uzunluğu .lif kopma dayanıklılığı ve lif indeksi üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Denemede kullanılan Candia pamuk çeşidinden 481.40 kg/da, st-468 pamuk çeşidinden ise 399.59 kg/da kütlü verimi elde edilmiştir. Yaprak gübresi uygulama çalışmasından elde edilen bulgular sadece 2017 yılında 1 yıl olarak ve tek lokasyonda gerçekleştirildiğinden, yapılan yorumları ve değerlendirmeleri kısıtlamaktadır. Bundan dolayı çalışmaların yinelenmesi, farklı yıllarda ve lokasyonlarda yapılması tavsiye edilebilir
Özet (Çeviri)
Increasing yield in cotton depends on genetic structure and environment as well as cultural practices. The place of fertilization in cultural practice is important. Fertilization is done from soil but in some cases it is made from leaves. This study was carried out in 2017 at the trial area of the Field Crops Department of the Harran University Faculty of Agriculture, Eyyübiye Campus. In the study;“Stoneville-468”and“Candia”cotton cultivars were used and in addition to base and top fertilization, Combi, amino acid, UAN-32, 10.30.10 NPK and control foliar fertilizers were applied. The experiment was carried out with randomized complete block design with three replications. The foliar fertilizers used in the study were applied at the recommended amount and time in the prospectuses. According to the results of the study; It has been determined that foliar fertilizers have a significant effect on plant height, number of monopodial branches, boll number and earliness ratio. However, it has been determined that foliar fertilizers have no effect on the number of sympodial branches, boll weight, boll cotton weight, cotton yield, ginning outturn, 100 seed weight, fiber fineness, fiber length and fiber index. The mass yield of Candia cotton (481.40 kg /da) was higher than the St-468 cotton yield (399.59 kg /da). The findings obtained from the application of the foliar fertilizers application are only carried out in 2017 as 1 year and in one location, that limiting the comments and evaluations made. Therefore, it may be recommend to repeat the studies and to do this in different years and locations.