Premenopoz ve menopoz dönemindeki kadınların beslenme alışkanlıkları ve beslenme durumları
Nutritional habits and nutritional status of premenopausal and menopausal women
  1. Tez No: 618529
  2. Yazar: ZEYNEP CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma premenopoz ve menopoz dönemdeki kadınların, menopozla birlikte değişen beslenme alışkanlıkları ve beslenme durumlarının belirlenmesi amacıyla, Kayseri Bünyan Devlet Hastanesi'ne başvuran 42'si premenopoz (42- 55 yaş), 78'i menopoz (47- 65 yaş) dönemde olmak üzere 120 kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri anket formu kullanılarak kadınlara ait genel bilgiler, antropometrik ölçümler, beslenme alışkanlıkları, beslenme durumları belirlenmiş ve bazı biyokimyasal değerleri alınmıştır. Araştırma sonucunda premenopozluların boy uzunluğu, yağsız vücut miktarı ve vücut su miktarı ortalama değerleri, enerji harcaması ve BMH değerleri menopozlulara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Premenopozluların biyokimyasal değerlerinden AKG, TG anlamlı olmamakla birlikte menopozlulara göre yüksek çıkmışken; LDL-K değeri menopozlulara göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Katılımcıların enerji ve besin ögelerinin alım düzeyleri incelendiğinde, karbonhidrat ve posa tüketimi önerilen düzeyin altında, protein ve doymuş yağ tüketimi ise önerilen düzeyin üzerinde bulunmuştur. Günlük B12 vitamini alımı menopozlulara göre premenopozlularda anlamlı düzeyde yüksek tespit edilmiştir. Premenopozluların günlük posa alımı ile AKG ve ÇDYA alımı ile LDL-K değeri arasında negatif yönde zayıf düzeyde bir ilişki bulunmuş ancak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine premenopausal and menopausal women's changing eating habits and nutritional status with premenopause and menopause period who are applying Kayseri Bünyan State Hospital 42 of them is premenopause (42-55 ages) and 78 of them is menopause (47- 65 ages) was carried out on 120 women. Using the survey data questionnaire form, general information about women, anthropometric measurements, nutritional habits, nutritional status were determined and some biochemical values were taken. As a result of the research, premenopausal women's height, lean body weight and total body water average values; energy expenditure and BMR values were significantly higher than menopausal women. While biochemical values of premenopausal women were higher than menopausal women, blood glucose and triglyceride were not significant. LDL-C levels were significantly lower than menopausal women. When the intake levels of energy and nutrients were examined, carbohydrate and fiber consumption was less than recommended level and protein and saturated fat consumption were higher than recommended level. Daily vitamin B12 intake was significantly higher in premenopausal patients than in menopausal patients. There was a negatively weak correlation between premenopausal women daily fiber intake with AKG and PUFA intake with LDL-C, but it was not significant.