Serum infüzyon setlerinden sızan kimyasalların sitotoksik ve genotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of the cytotoxic and genotoxic effects of leaking chemicals from serum infusion sets
- Tez No: 618650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Medikal malzeme güvenliği biyomühendislik araştırmalarında önemli bir yere sahiptir. Özellikle tek kullanımlık medikal malzemelerle ilgili belirli standartlar olmasına rağmen malzeme biyouyumluluğuanlamında detaylı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında,klinikte oldukça önemli bir yere sahip olan serum infüzyon setlerinden sızan kimyasalların memeli hücreleri üzerindeki sitotoksik ve genotoksik etkileriaraştırılmıştır. Araştırmada farklı markalardan serum infüzyon setlerinin plastik hortum kısımlarından alınan eşit miktarlardaki numunelerden sızıntı kimyasalları içeren ortamlar hazırlanmış,bu ortamlarda kültüre edilen hücrelerdeki etkiler negatif ve pozitif kontrol grupları ilekıyaslanmıştır. Sızıntı kimyasalların elde edilmesi için çeşitli yayınlarda da belirtildiği üzere klinikte rutinset değişim süresi olan 72 saatlik periyot baz alınmıştır. Sitotoksisitenin belirlenmesi amacıyla L929 fare fibroblast hücrelerinde nötral kırmızı alım (NKA) testi ve 3-(4,5-Dimetiltiyazol-2-il)- 2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi, genotoksisitenin belirlenmesi amacıyla insan periferal kan lenfosit hücrelerinde sitokinezi blok tekniği ile mikroçekirdek testi yapılmıştır. Hücre canlılık oranları, mikroçekirdek frekansı ve nükleer bölünme indeksideğerlendirilerek farklı marka ürünlerden kaynaklanansitotoksik ve genotoksik etkiler kıyaslanmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlar setlerin hücre canlılığında azalmaya, mikroçekirdek frekanslarında ise genel olarak istatistiksel olarak anlamlı olmayan artışlara sebep olduğunu göstermiştir.Literatürde benzer nitelikteki çalışma sayısı son derece sınırlı olup, bu tez çalışmasındaserum infüzyon seti kullanımının kısa süreli dönemdeki etkilerinin yanı sıra, tek kullanımlık medikal malzeme biyogüvenliliğinin belirlenmesi amacıyla yapılabilecek örnek testler hakkında da bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical device safety plays an important role in bioengineering research. Although there are specific standards regarding disposable medical materials, detailed research is needed in terms of biomaterial biocompatibility. In this study, the effects of cytotoxic and genotoxic properties of chemicals leaking from serum infusion sets which have an important place in the clinic were investigated. In our study, media containing leakage chemicals were prepared from equal samples taken from the plastic line sections of different brands of serum infusion sets and the effects on the cultured cells were compared against negative and positive control groups. In order to obtain leaking chemicals, our study period was based on the 72 hour period, which is the routine set change time in the clinic as indicated in various publications. Neutral red uptake (NRU) test and 3- (4,5-Dimethylthiazol-2-yl) - 2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) test were performed in L929 mouse fibroblast cells for the determination of cytotoxicity and cytokinesis blocked micronucleus technique was performed in human peripheral blood lymphocyte cells for the determination of genotoxicity. Cytotoxic and genotoxic damage levels in different brand products were compared by evaluating cell viability rates, micronucleus frequency and nuclear division index values. The results obtained from the experiments showed that sets caused a decrease in cell viability and statistically insignificant increases in micronucleus frequencies in general. In the literature, the number of similar studies is extremely limited and in this thesis in addition to the short-term effects of the use of the serum infusion sets, the information about the sample tests to determine the biosecurity of disposable medical materials is given.