Damar İçi infüzyon ve deri altı yolla uygulanan serbest ve lipozomal ampisilinin farmokokinetik profillerinin karşılaştırılması
Comparations phamacokinetic profiles of free and liposome encapunlated ampicillin after intravenous infusion and subcutareous administration
  1. Tez No: 138247
  2. Yazar: KÜRŞAD YAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET LEVENT BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
51 6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimler Enstitüsü Farmakoloji ve Toksikoloji (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA - 2003 Kürşad YAPAR Danışman Doç. Dr. A. Levent BAŞ Bu çalışmada, serbest ve lipozomal ampisilinin damar içi infüzyon ve deri altı uygulamaları sonrasında elde edilen farmakokinetik özellikleri karşılaştırıldı. Çalışmada canlı ağırlıkları 20-24 kg arasında değişen, 15-18 aylık, 6 adet sağlıklı koyun (Akkaraman Irkı) dönüşümlü olarak kullanıldı. İlaç formülasyonlan, hayvanlara birer haftalık aralıklarla, tek doz (5 mg/kg) şeklinde damar içi infüzyon (100 mi serum fizyolojik içerisinde, 30 dk) ve deri altı yolla uygulandı. Damar içi infüzyon yolla uygulamayı takiben, 0., 2.5, 5., 10., 15., 20., 25., 30., 45. dk'lar ile, 1., 1.5., 2., 3., 4., 6., 8., 10. ve 12. saatlerde, deri altı yolla uygulamayı takiben ise, 2.5, 5., 10., 15., 20., 25., 30., 45. dk'lar ile, 1., 1.5., 2., 3., 4., 6., 8., 10. ve 12. saatlerde kan örnekleri toplandı. Serum ilaç seviyeleri HPLC analizi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
53 7. SUMMARY Pharmacokinetics properties of liposome-encapsulated (LA) and free (FA) ampicillin were comparated after intravenous infusion and subcutaneous administration in sheeps. Six healthy adult sheeps (Akkaraman, female, 15-18 months aged, weighing 20-24 kg) were used as materials. FA and LA ampicillin were administered intravenous infusion (100 ml normal saline solution within 30 min) and subcutaneous at single recommend dose (5 mg/kg) to same individual sheeps with 1 weeks interval. Blood samples were obtained at, 0., 2.5, 5., 10., 15., 20., 25., 30., 45. minutes and 1., 1.5., 2., 3., 4., 6., 8., 10. and 12 hours after intravenous infusion, and at 2.5, 5., 10., 15., 20., 25., 30., 45. minutes and, 1., 1.5., 2., 3., 4., 6., 8., 10. and 12. hours after subcutaneous administration.