Metrobüs hattında kullanılan bir otobüsün yakıt tüketiminin ve karbondioksit emisyonunun modellenmesi
Modelling of fuel consumption and carbon dioxide emissions on a bus used on metrobus line
  1. Tez No: 618675
  2. Yazar: ABDULLAH KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İçten yanmalı motorla tahrik edilen taşıtlarda, taşıtın harekete geçirilmesi ve istenilen seyir şartında güç talebinin karşılanması, genellikle fosil yakıtlar ile sağlanmaktadır. 20. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan petrol krizi, taşıt üreticilerinin yakıt ekonomisi anlamında teknolojik adımlar atmasını zorunlu hale getirmiştir. Aynı seyir şartını daha düşük tüketim ile sağlamak adına başlayan bu teknolojik rekabet ile beraber taşıtların yakıt tüketim değerlerinin modellenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Denenecek yeni teknolojik gelişmenin bu modeller üzerinde test edilmesi hem daha ekonomik hem de daha hızlı gelişme kaydetmek adına üreticilere büyük kolaylık sağlamıştır. Bu çalışmada, İstanbul' un metrobüs hattında aktif olarak kullanılmakta olan Mercedes-Benz CapaCity otobüslerin yakıt tüketim değerlerinin modellenmesi amaçlanmıştır. Bu modelleme işlemi Avrupa Komisyonu tarafından geliştirilen VECTO (Taşıt Enerji Tüketim Hesaplama Aracı) programı ile yapılmıştır. Yapılan modellemenin doğrulanabilmesi için, gerçek seyir şartlarında uygulanmış taşıt üstü testler kullanılmıştır. Yakıt ve emisyon ölçüm cihazıyla donatılmış otobüslerin, metrobüs rotası üzerinde gerçekleştirdiği seyir esnasında taşıta ait yakıt tüketimi ve CO2 emisyon değerleri toplanmıştır. Ardından bu veriler, kurulan model sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In vehicles driven by an internal combustion engine, the set going of the vehicle and the fulfillment of the power demand under the desired driving conditions are generally provided by fossil fuels. The oil crisis that emergent in the end of the 20th century made it compulsory for vehicle manufacturers to take technological steps in terms of fuel economy. With this technological competition which aspiring to provide the same driving condition with more lower consumption, the need to model the fuel consumption values of the vehicles has emerged. The testing of the new technological advances to be tested on these models has provided a great convenience to the producers in order to achieve more economic and faster development. In this study, it is aimed to model fuel consumption values of Mercedes-Benz CapaCity buses which are actively used in Istanbul's metrobus line. This modeling process was made by VECTO (Vehicle Energy Consumption Calculation Tool) developed by the European Commission.In order to validation of the modeling, on-road tests applied under real driving conditions were used. The fuel consumption and CO2 emission values of the vehicles were collected during the trip of the buses, which were equipped with fuel and emission measurement devices, on the metrobus route. Then these data were compared with the model results.