Büyük menderes nehri su kalitesinin bentik makroomurgasız fauna çeşitliliği kullanılarak tahmini
Estimation of water quality of büyük menderes river by using diversity of benthic macroinvertebrate fauna
- Tez No: 618712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Kasım 2018-Eylül 2019 tarihleri arasında Büyük Menderes Nehri'nin iki önemli kolu olan Nazilli ve Bozdoğan hattı içinde 4 istasyonda nehrinin su kalitesini belirlemek amacıyla hem makroomurgasız çeşitliliğinin hem de fiziko-kimyasal parametrelerinin indikatörlüğünde yürütülmüştür. Her istasyondan ikişer adet su ve sediment örnekleri 2 aylık aralıklarda alınmıştır. Bazı su kalite parametrelerinin (sıcaklık, pH, ÇO, EC ve tuzluluk) arazide, bazıları (toplam azot, toplam fosfor, toplam sertlik, KOİ ve klorofil a) laboratuarda standart metodlarla ölçülmüştür. Sediment örnekleri Ekman Grab ile alınmıştır ve laboratuarda elekten eleklerden (4000-2000-500 µm) geçirilmiştir. Bulunan makroomurgasızlar familya bazında teşhisleri yapılmıştır. Ortalama makroomurgasız sayısı 8959'dur. Toplam takson (familya) sayısı 12'dir. Nazilli Çıkış istasyonunda en çok görülen takson Tubificidae (% 87,92), bunu takip eden Chironomidae (% 11,46) ve diğerleri (% 0,62); Nazilli Giriş istasyonunda Tubificidae (% 91,93), Chironomidae (% 7,01) ve diğerleri (% 0,57): Bozdoğan Akçay Kolu istasyonunda Ttubificidae (% 30,55), Chironomidae (% 60,57), Hirudinidae (% 6,13) ve diğerleri (% 2,75): Kemer Barajı Akçay Kolu istasyonunda Tubificidae (% 19,15), Chironomidae (% 80,68) ve Hirudinidae (% 0,17) belirtilmiştir. Tüm istasyonlarda bulunan makroomurgasızlar kirliliğe tolerans olan türlerdir. Bu nedenle, Büyük Menderes Nehri üzerinde belirlenmiş olan dört istasyonda kirlidir. Bu sonucu BMWP (Biological Monitoring Working Part), ASPT (Average Score Per Taxa) skorları tam olarak, fiziko-kimyasal parametre sonuçları ise kısmen desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between October 2018 and September 2019 at 4 sites of 2 banches of Büyük Menderes River (direction between Nazilli and Bozdoğan) using both indicators of macroinvertebrate diversity and physicochemical parameters. From each site, water and sediment samples were taken twice in every two moths. Some of water parameters (temperature, pH, DO, salinity, EC) were measured in the field. Some others (total nitrogen, total phosphate, hardness, COD, and chlorophyll a) were graded in the laboratory with standard methods. Sediment samples were taken by Ekman Grap and transfered by sieves (4000-2000-500 µm mesh). Founded macroinvertebrates were idendified to family names. Average of macroinvertebrates was 8,959 individuals/m2. Total taxa (family) were 12. In the Nazilli Çıkış site, the most abundant taxa was Tubificidae (87.92%) followed by Chironomidae (11.46%), and others (0.62%); In the Nazilli Giriş site, Tubificidae was (91.93%), Chironomidae (7.01%), and others (0.53%); In the Bozdoğan Akçay Kolu site, Tubificidae (30.55%), Chironomidae (60.57%), Hirudinidae (6.13%), and others (8.75%); in the Kemer Barajı Akçay Kolu site, tubificidae (18.15%), Chironomidae (80.68%), and Hirudinidae (9.17%) were meantioned. Macroinvertebrates found in all sites were pollution tolerant species. As a result of that, Büyük Menderes River was polluted in 4 sites. BMWP (Biological Monitoring Working Part) and ASPT (Average Score Per Taxa) scores were exactly and physicochemical classification partically supported these results.