Sürdürülebilir inovasyon performansı ölçümü için ölçek geliştirme
A scale development for measuring sustainable innovation performance
- Tez No: 618740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünyada sürdürülebilir inovasyon çalışmaları hem endüstride hem de akademide popülerliğini korumaktadır. Bunun nedeni, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesinden dolayı gelecek nesillerin ihtiyaçların risk altına girmesidir. Bu yüzden, endüstri ve akademi bu konuya ilgi göstererek üzerinde çalışmakta ve araştırmacılardan yeni çözümler talep etmektedir. Bu çalışmada bu talebe karşılık vermek amacıyla, imalat sanayinde sürdürülebilir süreç inovasyon performansını ölçmek için ölçek geliştirilmektedir. Bu amaçla, imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalardan veri toplamak için web tabanlı bir anket hazırlanmış ve toplanan veriler üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda, geçerli 291 firma verisi ile analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizler kapsamında öncelikle SPSS 25 programı kullanılarak açıklayıcı faktör analizi yöntemi, daha sonra AMOS 24 programı yardımıyla doğrulayıcı faktör analizi yöntemi ile veri analizi tamamlanmıştır. Sonuç olarak, imalat işletmelerin sürdürülebilir süreç inovasyonu performanslarını ölçmek için güvenirliği ve geçerliliği sağlanmış 15 maddeden oluşan bir ölçek elde edilmiştir. Aynı zamanda, bu ölçek imalat işletmelerinin sürdürülebilir süreç inovasyon performanslarını ölçmelerine yardımcı olmanın yanı sıra bu konuda çalışma yapan araştırmacıların da kullanımına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The studies of sustainable innovation in the world remain popular both in industry and academia. The reason for this is that the needs of future generations are under the risk due to the unconscious consumption of natural resources. Therefore, industry and academia are interested in this subject and have been working on it and demanding new solutions from researchers. In this study, in order to meet this demand, a scale is developed to measure sustainable process innovation performance in manufacturing industry. For this purpose, a web-based survey was prepared to collect data from companies operating in the manufacturing sector and as a result of the evaluation on the collected data, analyzes were performed with valid 291 firm data. Within the scope of these analyzes, firstly, exploratory factor analysis method was used by using SPSS 25 program, then data analysis was completed with confirmatory factor analysis method with the help of AMOS 24 program. As a result, a scale consisting of 15 items was obtained, whose reliability and validity was ensured to measure the sustainable process innovation performance of manufacturing enterprises. At the same time, this scale helps manufacturing enterprises measure sustainable process innovation performances as well as it is also made available to researchers who are working on this subject.