Lentınula edodes (Berk) pegler 1976'in misel gelişmesine humik maddelerin ve gibberilik asidin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of humic substances and giberellic acid in the mycelium growth of lentinula edodes (Berk) pegler 1976
  1. Tez No: 618760
  2. Yazar: FATMA KAYAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN KAŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada humik maddelerin ve gibberilik asidin (GA3) Lentinula edodes'in misel gelişimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Besiyeri olarak Malt ekstrakt agar (MEA) ve patates dekstroz agar (PDA) kullanılmıştır. Ön çalışma olarak besiyerlerine %0, %1, %3, %5, %7, %9 oranlarında humik madde ve gibberilik asit (GA3) ilavesi yapılmış ve ön çalışma sonuçlarına göre de denemelerin %0, %0.5, %1, %1.5 oranlarında yapılmasına karar verilmiştir. Besiyerleri belirtilen oranlarda humik madde ve gibberilik asit (GA3) eklenerek, otoklavda 121°C' de 15 dk steril edilmiştir. Daha önceden pastör fırınında steril edilmiş olan petrilere hazırlamış olduğumuz besiyerleri güvenlik kabini içinde dökülüp katılaştıktan sonra besiyerlerine misel ekimi yapılmıştır. Ekimi yapılan petriler etüvde inkübasyona bırakılmıştır. Daha sonra belli aralıklarla miselyum gelişmeleri alansal olarak çizilmiş ve L. edodes'in misel gelişimi incelenmiştir. Denemeler 3 tekrarlı olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of humic substances and gibberellic acid (GA3) on the mycelial growth of Lentinula edodes was investigated. Malt extract agar (MEA) and potato dextrose agar (PDA) were used as growth media. As a preliminary study, 0%, 1%, 3%, 5%, 7% and 9% humic substances and gibberellic acid (GA3) were added to the growth cultures and according to preliminary results, it was decided that the experiments should be performed at 0%, 0.5%, 1% and 2%.The prepared growth cultures was poured into the petri dishes which had previously been sterilized in pasteur oven in the security cabinet and micelles were planted on the solidified growth cultures.Cultivated petroleum was allowed to incubate in the oven.Then, mycelium growth areas were drawn at certain intervals and the micelle development of Lentinula edodes was investigated. The experiments were conducted with 3 replications.