Lentinus edodes kültür mantarı yetiştiriciliğinde değişik yetiştirme ortamları ve katkı maddelerinin verim ve kaliteye etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 34889
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
I ÖZET DOKTORA TEZİ Lentinus edodes KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİ?İNDE DE?İŞİK YETİŞTİRME ORTAMLARI VE KATKI MADDELERİNİN VERİM VE KALİTEYE ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR M.Ertuğrul İLBAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1994, Sayfa: 84 Jüri: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Atila GÜNAY Prof. Dr. Kazım ABAK Ülkemizde Lentinus edodes yetiştiriciliği konusunda ilk kez yapılan bu araştırma, en uygun yetiştirme ortamının tespit edilebilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. 3 aşamalı olarak yapılan çalışmanın ilk aşamasında saf olarak kullanılan 9 değişik ağaç türü talaşı ile 3 hububat artığının misel gelişimi, verim ve kalite yönünden karşılaştırılması yapılmış; deneme sonunda en uygun sonuçlar kayın talaşı (KT), meşe talaşı (MT) ve buğday samanından (BS) elde edilmiştir. 2. aşamada bu materyallerin değişik kombinasyonları hazırlanarak standart bir yetiştirme ortamının belirlenmesine çalışılmıştır. Bu aşamada biyolojik etkinlik oranı % 80.5 olan (3KT+1BS) + BK(4:1) ile % 76.2 olan (3MT+1BS) + BK(4:1) bütün aşamalarda en iyi sonucu veren iki standart yetiştirme ortamı olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın 3. ve son aşamasında % 0.7 N içeren (3KT+1BS) + BK (4:1) uygulaması kontrol olarak kullanılmış ve bu ortamda soya küspesi, pamuk tohumu küspesi, kemik unu olmak üzere organik; amonyum nitrat, üre ve amonyum sülfat olmak üzere inorganik 6 değişik katlı maddesi kullanımıyla % 1.0, % 1.5 ve % 2'lik azot düzeylerinin etkileri karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma sonunda % 1.5 ve % 2.0'lik azot düzeyinin gelişmeyi olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır. İnorganik katkı maddeleriyle % 1.0'lik azot düzeyine getirilen uygulamalarda verimin azaldığı görülürken, organik katkı maddelerinden soya küspesi ve pamuk tohum küspesi ile % 1.0 azot düzeyine getirilen ortamlarda en yüksek verim değerleri elde edilmiş, ancak verimdeki artış önemli düzeyde bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kültür mantarı, Lentinus edodes, yetiştirme ortamı, katkı maddesi, verim, kalite
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECTS OF VARIOUS SUBSTRATES AND SUPPLEMENTS ON YIELD AND QUALITY OF CULTIVATED MUSHROOM Lentinus edodes M.Ertuğrul İLBAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervision Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1994, Page: 84 Jury: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Atila GÜNAY Prof. Dr. Kazım ABAK The purpose of this study which is the first experiment conduced in Turkey was to determine a suitable growing medium for Lentinus edodes mushrooms. The course of the experiments was divided into three parts. In the first part, the effect on the growth, yield and quality of mycelia production using nine different types of tree sawdust and three different types of the waste material obtained from grain harvest was compared. Results from these experiments indicated that the most suitable growing media were beech sawdust (BS), oak sawdust (OS), and wheat straw (WS). In the second part of the research, different combinations of the best growing media found in the first part were prepared in different combinations in order to obtain a single growing media serving as a standart for producing L. edodes. The biological efficiency rate (BER) was calculated and used as the indicator of the best growing media combinations. Results from this second part indicated that combinations of (3 BS + 1WS) + WB(4:1) gave a BER of 80.5 % and (30S + 1WS)+WB(4:1) gave a BER of 76.2 % which were best results. In the third phase of this research, the best growing medium observed in the previous part the (3BS + 1WS)+WK(4:1) growing media was used. This particular growing medium has 0.7 % nitrogen composition. The nitrogen composition of this media as increased to levels of 1.0, 1.5 and 2.0 % by using six different supplementsIll which were either organic or inorganic, namely soy bean meal, cotton seed meal, blood meal, ammonium nitrate, urea and ammonium sulfate. The supplemented medium producing the best results was evaluated as before. Media in which the nitrogen composition had been raised to the 1.5 % and 2 % level had a such a bad effect on growth that they are not suitable for selection. Media in which the nitrogen composition had been raised to the 1.0 % level using inorganic supplements decreased the yield of product compared to un supplemented medium. Medium in which the nitrogen level was raised to 1.0 % using organic supplements such as soy bean meal and cotton seed meal gave the highest yields. However, these increase in product yield were not found to significant. KEY WORDS: Cultivated mushroom, Lentinus edodes, substrate, supplement, yield, quality