Romatoid artritli bireylerde yorgunluk, uyku ve ağrının değerlendirilmesi
Fatigue, sleep and pain assessment in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 618795
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TEL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma, Romatoid Artrit(RA) tanılı hastalarda yorgunluk, uyku kalitesi ve ağrının değelendirilmesi ve bu semptomların birbirleriyle ilişkisini belirleme amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırma, 01 Mayıs 2019-30 Kasım 2019 tarihleri arasında Mersin il merkezinde bulunan Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Polikliniğine başvuran 162 RA tanılı hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Bristol Romatoid Artrit Yorgunluğu Çok Boyutlu Anketi (BRAF-MDQ-T), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve McGill Ağrı Ölçeği-Kısa Form kullanılarak elde edildi. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 23.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik testleri ile sayı ve yüzdelik dağılımlar, t testi, ANOVA testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study has been conducted in a descriptive and cross-sectional manner in order to determine the factors affecting fatigue, sleep quality and pain, for patients diagnosed as Rheumatoid Arthritis (RA), and the relationship of these symptoms with each other. The study has been conducted on the patient diagnosed as 162 RA who applied to Mersin University Medical Faculty Hospital Rheumatology Polyclinic, located in Mercin city center, between 01 May 2019-30 November 2019. The research data have been obtained by using Personal Information Form, Bristol Rheumatoid Arthritis Fatigue Multidimensional Questionnaire (BRAF-MDQ), Pittsburgh Sleep Quality Index and McGill Pain Scale-Short Form. Descriptive statistical tests, number and percentage distributions, t test, ANOVA test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Pearson Correlation analysis have been used in the evaluation of the research data on the SPSS 23.0 software.