Hemodiyaliz tedavisi uygulanan bireylerde kaşıntının uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of pruritus on sleep quality in individuals undergoing haemodialysis
- Tez No: 618794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZKAN TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, hemodiyaliz tedavisi uygulanan bireylerde üremik kaşıntı düzeyleri ve uyku kalitelerini değerlendirmek ve değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve analitik çalışma niteliğindeki araştırma, Sivas Numune Hastanesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hemodiyaliz ünitelerinde ve Onr Diyaliz Merkezi'nde hemodiyaliz uygulanan ve çalışma kriterlerini karşılayan, 219 hasta üzerinde yapılmıştır. Araştırmada verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, 5-D Kaşıntı Ölçeği ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Version-22 paket programı kullanılarak bağımsız gruplarda t testi, One – Way ANOVA testi, Mann- Whitney U testi, Kruskal- Wallis T testi, Perason korelasyon analizi ve Dunnet T3 Post Hoc testi kullanılarak yapılmıştır. Uygulama aşamasında yapılacak tüm analizlerde güven seviyesi %95 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the uremic pruritus level and sleep quality in individuals undergoing hemodialysis and the association between variates. This descriptive and analytical study was conducted on 219 patients that met the study criteria and were applied hemodialysis in Sivas Numune Hospital, Sivas Cumhuriyet Hospital and Private Onr Dialysis Center. Study data was collected using Introductory Information Questionnaire, 5-D Pruritus Scale and Pittsburg Sleep Quality Index. Using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Version-22 packaged software, t testi, One-Way ANOVA test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis T test, Pearson correlation analysis and Dunnet T3 Post Hoc test were used in independent groups. The confidence interval was set at 95% in all analyses throughout the study.