IRS1 Gly972Arg ve IRS2 Gly1057Asp polimorfizmlerinin gastrik kanser gelişimi ile arasındaki ilişki
Association of IRS1 Gly972Arg and IRS2 Gly1057Asp polymorphisms with gastric cancer development
  1. Tez No: 618873
  2. Yazar: UĞUR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GÖRGİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
KARATAŞ U, IRS1 Gly972Arg ve IRS2 Gly1057Asp Polimorfizlerinin Gastrik Kanser Gelişimi ile Arasındaki İlişki, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2020. Ġnsülin reseptör substrat (IRS) proteinleri, insülin reseptörü (IR) ve insülin benzeri büyüme faktör-1 (IGF-1) reseptöründen gelen sinyalleri efektör proteinlere ileten sitoplazmik adaptör proteinlerdir. IRS1 ve IRS2 insanda yaygın ekspresyon göstermektedir. IRS proteinlerinin ekspresyon artıĢları birçok kanserin geliĢimi ile iliĢkilendirilmiĢtir. Ekpsresyon çalıĢmalarına ek olarak, çalıĢmalar IRS1 ve IRS2 gen polimorfizmlerinin de bazı kanser türlerinin geliĢimine yatkınlık yarattığını göstermektedir. IRS1 Gly972Arg ve IRS2 Gly1057Asp polimorfizmleri bu genlere ait en yaygın görülen varyantlardır. Bu çalıĢmada IRS1 Gly972Arg ve IRS2 Gly1057Asp polimorfizmlerinin gastrik kanseri geliĢimi ile arasındaki iliĢkinin belirlenmesi amaçlandı. ÇalıĢmaya 100 mide kanseri ve 100 kontrol birey dahil edildi. Örneklerin, periferik kanlarından DNA izolasyonu gerçekleĢtirildi. Tek nükleotid polimorfizmleri Taqman Assayler aracılığıyla gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
KARATAŞ U, Association of IRS1 Gly972Arg and IRS2 Gly1057Asp Polymorphisms with Gastric Cancer Development, Van Yuzuncu Yil University, Institute of Health Sciences, Department of Medical Biology, M.Sc., Van, 2020. Insulin reseptor substrate (IRS) proteins are cytoplasmic adaptors that transmit the signal from insulin receptor (IR) and insulin like growth factor-1 (IGF1) receptor to effector proteins. IRS1 and IRS2 are widely expressed in human tissues. Overexpression of IRS proteins are correlated with cancer development. In addition to their expression profiles, studies have shown that polymorphisms of IRS1 and IRS2 also have responsible for the susceptibility to many cancer types. IRS1 Gly972Arg and IRS2 Gly1057Asp are the common variants of these genes. In this study, it was aimed to determine the association of IRS1 Gly972Arg and IRS2 Gly1057Asp polymorphisms with gastric cancer development. The study included 100 gastric cancer patients and 100 controls. Genomic DNAs were isolated from peripheral blood samples of individuals. Single nucleotide polymorphisms were detected by real time polymerase chain reactions using Taqman Assays.