Geometric aplications of Salkowski curves
Salkowski eğrilerinin geometrik uygulamaları
  1. Tez No: 618907
  2. Yazar: ALİME GENÇ GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Sabit eğrilik ve sabit torsiyonlu eğriler Helis eğrileri olarak bilinmektedir.Eğriliklerden birinin sabit diğerinin sabit olmaması durumunda eğrilik özellikleri Salkowski tarafından incelenmiştir. Son yıllarda Salkowski eğrilerinin normallerinin sabit bir doğrultu ile sabit bir açı yapanları çalışılmaya başlanmıştır.Bu eğriler slant helislerin özel bir olarak ele alınmış ve Pisagor hodograf (PH) eğrilerine örnek teşkil etmiştir. Daha sonra da double Pisagor hodograf (DPH) eğrileri incelenmiştir. Pisagor hodograf (PH) eğrileri özellikle CAD (Computer Aided Design) çalışmalarında temel teşkil etmektedir. Salkowski eğrilerinin slant olanları PH eğrileri için örnekler olarak verilmektedir. Bu tezde yukarıdaki açıklamalar ışığı altında Salkowski eğrileri geniş bir şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Curves with constant curvature and constant torsion are known as helical curves. In case one of the curvatures is fixed and the other is not, the curvature properties are examined by Salkowski.In recent years, it has been started to study the normals of Salkowski curves which make a constant angle with a fixed direction. These curves are considered as a special example of slant helices and Pythagoras hodograph (PH) curves. Then, double Pythagorean hodograph (DPH) curves were examined. Pythagorean hodograph (PH) curves expecially are the basis of CAD (Computer Aided Design) studies. Slant Salkowski curves are given as examples for PH curves. In this thesis, Salkowski curves will be examined in the light of the above explanations.