Mekansal kalite ve yer oluşturma özellikleri açısından kentsel kamusal kıyı düzenlemeleri İzmir ve Bodrum örnekleri
The design of public urban waterfronts in terms of spatial quality and placemaking the cases of İzmir and Bodrum
  1. Tez No: 618917
  2. Yazar: DUYGU BEYZA KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İPEK ÖZBEK SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kentsel yapının bir parçası ve kamusal mekan olan kıyı alanlarının tasarım kalitelerinin, tasarım süreleri ve pratiğinin kentleşme ve kentsel yaşam açısından oldukça önemli olduğunu belirtebiliriz. Kıyı alanları nitelikli düzenlemeler ile kentlerde önemli kamusal mekanların gelişimine katkı sağlayabilir. Aynı zamanda söz konusu düzenlemeler ile kıyı alanları kentli bireyler için“yer”e dönüşebilir. Kıyı alanlarındaki düzenlemeler yaşam kalitesinin arttırılmasının yanı sıra kent kimliğine de katkıda bulunur. Bu nedenle, bu çalışma kapsamında öncelik kamu mekanı olan kıyı alanlarının tasarımında dikkat edilmesi gereken ilkelerin neler olduğu tartışılmıştır. Çalışmada çeşitli dünya kentleri ve Türkiye kentlerindeki kıyı alanı düzenlemelerine yer verilerek kıyı alanlarında geliştirilmiş tasarım yaklaşımları irdelenmiştir. Söz konusu örnekler kıyı alanı düzenlemelerinin kamusal yaşama katkılarını göstermektedir. İzmir-Bostanlı ve Bodrum örnekleri ise daha kapsamlı ele alınmış ve anket görüşmeleriyle kıyı alanlarında yapılan son düzenlemelerin kullanıcılar üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Kamu mekanları olan bu alanların kullanıcı perspektifleri ve tasarım ilkeleri araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Bu tartışmalar sonucunda varılan noktada ise; tüm örneklerin sahip olduğu sosyal, ekonomik, fiziksel, toplumsal, özellikler ve sorunlar, ihtiyaca yönelik çözümlerle alanlara özel geliştirilen stratejiler değerlendirilerek; genelde kıyı alanı tasarımına ilişkin ve özelde tezin çalışma alanları olan İzmir – Bostanlı ve Bodrum kent merkezi kıyı alanlarına yönelik tasarım strateji ve ilkeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It may be asserted that the design qualities, processes and practices of coastal areas as public spaces that are part of the urban structure have significance from the aspect of urbanization and urban life. Coastal areas can contribute to the development of important public spaces in cities with qualified design strategies. At the same time, with such design strategies coastal areas can tranform to ''places'' for the urban individuals. Design in coastal areas contribute to urban identity as well as improving the quality of life. For this reason, in this study, the design principles for coastal areas, which are the priority public places, are discussed. In the study, design strategies and practices of coastal areas of various cities from the world and Turkish city has been examined. These examples show the contribution of coastal zone design implementations to public life. Izmir – Bostanlı and Bodrum city center cases are examined in more detail and the effects of the latest implementations on the coastal area on the users' perceptions were tried to be determined through survey with questionnaires. In the study the coastal areas was evaluated by the researcher within the framework of the design principles of public spaces and a survey is applied to the users to evaluate the perspective of the user. As a result of these discussions; by evaluating the social, economic, physical, societal, characteristics and problems of all the cases and the strategies developed specifically for the region with solutions for the needs within the framework of legal administrations; the design strategies are proposed for the cases of İzmir - Bostanlı and Bodrum city center coastal area which is the study area of the thesis.