İstanbul ili Anadolu Yakası 2. karayolu (D-100) güzergahındaki yeşil alanların bitkilendirme esasları ve öneriler
Planting principles and recommendations of green areas in İstanbul Anatolian side 2nd highway (D-100) route
- Tez No: 618918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KEREM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde ulaşım insan hayatının büyük parçasını oluşturmakta olup insanların yaşayış biçimlerine uygun hale getirmeyi hedefleyen en büyük etkenlerden birisi de mühendislik ve mimarı yapılar olan karayollarıdır. Dünyayı birbirine bağlayan fakat geçtiği mekanı ikiye ayıran birleştirme elemanları olan yollar doğayla bütünleşerek yaşamın bir parçası olmaktadır. Kentsel yaşam kalitesinin artması ile birlikte otomobil kullanıcılarının da artması ve yol tekniğinin gelişmesi mobilitenin artmasını sağlamış ve bu gelişmeler yaşam kalitesini artırarak, yol sistemlerinin gelişmesini sağlamıştır. Bu gelişmenin, ülke ekonomisine katkı oranı oldukça yüksektir. Yol sistemlerinin gelişmesine bağlı olarak, peyzaj çalışmalarına gün geçtikçe daha fazla önem verilmiş olup hem estetik açıdan hem de ekolojik açıdan peyzaj projelerine olan ihtiyaç artmıştır. Bu bağlamda D-100 Karayolundaki düzenleme çalışmalarında peyzaj projelerindeki bitkilendirme esasları konu edinilerek, mevcut tasarımlar irdelenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, transportation constitutes a large part of human life and one of the biggest factors aiming to make it suitable for people's way of living are highways as engineering and architectural structures. The roads that connect the world to each other but also split the elements into, integrates with nature and become a part of life as connecting element. Along with the increase in urban life quality, the increase in automobile users and the development of road technique have increased mobility and these developments have increased the quality of life and the development of road systems. The contribution of this development to the national economy is quite high. Due to the development of road systems, the importance of landscaping has been given importance and the need for landscaping projects has increased both aesthetically and ecologically. In this context, in the arrangement studies on the D-100 Highway, the planting principles in landscape projects are discussed, the existing designs are examined and solution suggestions are presented.