Gemi inşa projelerinde plm yazılımı seçimi
Plm software selection in ship building projects
- Tez No: 618923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Rekabetçi pazarlar, şirketleri ürün geliştirme ve karar alma süreçlerini iyileştirmeye ve aynı zamanda Eşzamanlı Mühendislik, İşbirlikçi Tasarım, Entegre Ürün Geliştirme ve Toplam Kalite Kontrolü gibi yeni iş felsefelerini analiz etmeye ve uygulamaya zorlamaktadır. Tüm bu mühendislikle ilgili faaliyetler, insanların daha verimli bir şekilde işbirliği yapmasını sağlayarak, ürün tasarımını, geliştirme zamanını ve maliyetlerini düşürme ve kaliteyi artırma gibi ortak bir amaca sahiptir. Bu çalışma bir yandan Endüstri 4.0 ve gemi inşanın birbiri ile olan etkileşimini incelerken, bir yandan da gemi inşa projelerinde yukarda bahsedilen“daha verimli”kavramını gerçekleyebilmek için kullanılan“Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi”(PLM) yazılımından ve bu yazılımın kullanımının getirdiği avantaj ve dezavantajlardan bahsetmektedir. Çalışmada gemi inşa projelerinde verimliliği artırmak için kullanılacak PLM yazılımının seçilmesi için uzaman görüşleri alınarak belirlenen kriterler çerçevesinde Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden biri olan AHS yöntemi ile en uygun yazılıma karar verilecektir. Bu amaçla yalın gemi inşa, Endüstri 4.0, gemi tasarımı, Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi, Analitik Hiyerarşi Süreci gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Competitive markets force companies to improve their product development and decision-making processes as well as analyze and implement new business philosophies such as Concurrent Engineering, Collaborative Design, Integrated Product Development and Total Quality Control. All of these engineering activities have a common goal of reducing product design and development time and costs and improving quality by enabling people to collaborate more efficiently. In this study, the most appropriate software will be decided with the AHP method which is one of the Multi Criteria Decision Making methods within the framework of the criteria determined by taking the expert opinions for the selection of PLM software to be used to increase the efficiency in shipbuilding projects. For this purpose, keywords such as lean shipbuilding, Industry 4.0, ship design, Product Lifecycle Management, Analytic Hierarchy Process were defined.