Denizli ili Kızılcabölük beldesi geleneksel konutlarının tipolojisi üzerine bir araştırma
Traditional residences of Kizilcaboluk country in Denizliresearch on medical typology
  1. Tez No: 618924
  2. Yazar: GÜLAY ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE DİKMEN, DOÇ. DR. ASLI ER AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kentleşme ve hızlı nüfus artışı ile birlikte geleneksel yaşam biçimi de dönüşüme uğramıştır. Bu dönüşümün sonucu olarak kültürel mirasımızın önemli birer parçası olan geleneksel kırsal konut geleneği yok olma riskiyle yüz yüze gelmiştir. Yapıldıkları dönemin sosyokültürel yapısını, yaşam biçimini ve mimari karakterlerini yansıtan özgün nitelikli bu yapıların sürdürülebilmesi ve gelecek nesillere aktarılabilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük Kasabası'nda bölgesel kırsal yaşam biçiminin en önemli öğesi olan el dokuma tezgâhlarının etkisi altında şekillenen geleneksel konut tipolojisi incelenmiştir. Halkın yaşam biçimini doğrudan etkileyen dokumacılık konutların plan organizasyonu üzerinde çok etkili olmuştur. Dört adet tescilli ve on adet tescilsiz geleneksel konut incelenmiş, konutların plan özellikleri, malzemeleri, yapım sistemleri, cephe organizasyonları incelenmiş ve planları çizilmiştir. Planlara ek olarak kapı ve pencere tipolojileri de oluşturulmuştur. Bu çalışmanın Kızılcabölük'teki geleneksel kırsal konut dokusunun kültürel sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için yapılacak çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The traditional way of life has changed with the urbanization and rapid population growth. As a result of this changing, the traditional rural housing tradition, which is an important part of our cultural heritage, is at risk of extinction. These buildings, which reflect the sociocultural structure, lifestyle and architectural characters of the period they were built, should be maintained and transferred to the next generations. In this study, the traditional housing typology has been investigated which is formed under the influence of hand weaving looms that is the most important element of regional rural life style in Kızılcabölük Town of Tavas district of Denizli. Weaving, which directly affects the life style of the people, has had a significant impact on the plan organization of the houses. Four registered and ten unregistered traditional dwellings were examined, the plan properties, materials, construction systems, façade organizations of the dwellings were examined and their plans were drawn. In addition to the plans, typologies of doors and windows were created. It is thought that this work will shed light on the studies to be done in order to ensure the cultural sustainability of the traditional rural housing texture in Kızılcabölük.