Isparta özel hayat eğitim ve rehabilitasyon merkezi için duyu parkı örneği
Sensory park sample for private Isparta Hayat education and rehabilitation center
  1. Tez No: 618944
  2. Yazar: MERVE ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHRİBAN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Engelli bireyler günlük ihtiyaçlarını karşılamak ve eğitim-öğretim alanında yer alabilmek; topluma aidiyet hislerinin gelişmesi ve sosyalleşmeleri için özel rehabilitasyona ihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışma Isparta Özel Hayat Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde engelli bireylerin bu ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla yapılmak istenmiştir. 152 öğrenciye özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti veren Isparta Özel Hayat Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde çocukların sınıf-dışı eğitim kapsamında kullanabileceği duyu parkı niteliğinde bir alan olmadığı görülmüştür. Duyu parkları küçük çocuklardan yaşlılara ve zihinsel engelli olan kişilere fayda sağlayan dokunma, koku, duyma, tat ve görme hissi uyandıran tema bahçeleri olarak tanımlanmaktadır. Çalışma kapsamında özellikle engelli bireylerin fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gerekli olan duyu parklarına ilişkin planlama ve tasarım ölçütlerinin geliştirilmesi düşünülmüş ve rehabilitasyon merkezine ait dış mekanın peyzaj tasarımının öğrencilere iyileştirici amaca hizmet etmesi amacıyla, alanda ön araştırmalar yapılmıştır. Bunun yanı sıra ebeveynler ve çalışan personel de göz önüne alınarak alan içerisinde öneriler getirilmiştir. Alan içinde olması gerekenler ve alandaki eksiklikler tespit edilerek literatür taramaları ve kullanıcıların ihtiyaçları da belirlenerek bu alana yönelik sonuç ve öneriler yardımıyla konsept proje hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disabled people need special rehabilitation to meet their daily needs, to be able to take part in education and training and to develop a sense of belonging to the community. In Isparta Özel Hayat Special Education and Rehabilitation Center, this study is intended to meet the needs of disabled people. In Isparta Özel Hayat Special Education and Rehabilitation Center which has provided special education and rehabilitation sercives to 152 students, it is seen that there is no Sense Park that can be used for outside education. Sense Park are defined as theme gardens that provide touch, smell, hearing, taste and visual sensations that benefit from small children to older people and disabled people. Within the scope of the study, planning and design criteria related to Sense Parks, which are necessary for meeting the physical and mental needs of especially disabled people, were considered and preliminary study was made for the rehabilitation center's outdoor design to serve the healing purpose. In addition, taking into consideration the parents and suggestions were brought into the area. The deficiencies in the area, the literature surveys and the needs of the users were determined, a concept project was prepared with the help of the results and suggestions for this area.