Motivasyonun iş sağlığı ve güvenliği üzerine etkisi
The effects of motivation on occupational health and safety
- Tez No: 618945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SELÇUK SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada; psikososyal risk etmenlerinden birisi olan çalışanların motivasyonları ile iş kazaları arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. İşyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği (İSG) eğitimlerinin yanı sıra; çalışanların motivasyon durumlarındaki düşüş ve buna bağlı oluşacak stresin; iş kazaları sayısını arttıracağı gibi, motivasyon durumlarındaki artış hem iş kazalarını önleyeceği hem de verimliliği artıracağı vurgulanmaktadır. Çalışma hayatındaki dört temel risk faktöründen; genelde daha kolay göz ardı edilen, etkilerinin daha uzun vadede ortaya çıkması nedeniyle zaman zaman yeterli önem verilmeyen, özen gösterilmeyen bu hususlar ciddi rol-model çatışmalarına, işyeri barışının bozulmasına sebep olmaktadır. En az fiziksel, kimyasal ve biyolojik risk etmenleri kadar, psikososyal risk etmenlerinin de üzerinde durulması, iyileştirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, önleyici ve sınırlayıcı tedbirlerin hayata geçirilmesi gereklidir. İşyerinde mutlu çalışanlar daha motive, daha dikkatli, daha özenli çalışırlar ve aidiyet duyguları yüksek olduğu için de kazalanma oranları düşük olur. Akademik çalışmalarda da az yer verilen konu hakkındaki bu çalışmanın kendisinden sonra gelecek çalışmalara kaynaklık edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the relationship between the motivation of the employees, which is one of the psychosocial risk factors and work accidents. It is emphasized that in addition to the occupational health and safety training the workplace, the decrease in the motivation of the employees and the stress caused by the lack of motivation will increase work accidents and conversely, the increase in their motivation will prevent both work accidents and thus productivity. These factors, which are generally much easier to be ignored in working life, are not given sufficient attention due to their long term effects and they cause serious role model conflicts and deterioation of workplace peace. It necessary to focus on the physical, chemical and biological risk factors at a minimum level and the implementation of preventive and restrictive measures is also required. Those who are happy in their workplaces are more motivated, more attentive and more conscientious and this reduces the rate of accidents due to high sense of belonging. It is thought that this issue which occupies very little place in academic studies may be a good source fort he following ones.