Grafen/kitosan/paladyum nanokompozit elektrot üzerinde hidrojen gazı üretimi
Hydrogen gas production on the graphene/chitosan/paladium nanocomposite electrode
- Tez No: 618943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM BALUN KAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, camsı karbon elektrot yüzeyi, farklı oranlarda kitosan (Chi) ve indirgenmiş grafen oksit (rGO) içerecek şekilde rGO/Chi kompozit yapısı ile modifiye edilmiştir. Elde edilen bu kompozit yapıların elektrokimyasal hidrojen oluşumunda gösterdikleri katalitik aktiviteleri, dönüşümlü voltametri (CV), Tafel polarizasyon eğrileri ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) gibi elektrokimyasal teknikler kullanılarak incelenmiştir. En yüksek akım yoğunluğunun elde edildiği kompozit yüzeyi, hidrojen oluşumunda katalitik aktifliği yüksek olduğu bilinen Pd metali ile nano düzeyde iki farklı yöntemle modifiye edilmiş, elde edilen rGO/Chi/Pd nanokompozit yapıların hidrojen oluşumundaki performansları, aynı elektrokimyasal yöntemler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Camsı karbon elektrot yüzeyinde elde edilen rGO, rGO/Chi ve rGO/Chi/Pd nanokompozit yapıların yüzey özellikleri ve kimyasal kompozisyonları, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılım spektroskopisi (EDS) teknikleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface of the glassy carbon electrode has been modified by chitosan (Chi) and reduced graphene oxide (rGO) at different ratios. The catalytic activities of the prepared electrodes for the electrochemical hydrogen evolution were investigated by the electrochemical methods such as cyclic voltammetry, Tafel polarization curves and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). The composite surface which has the highest current density was modified by Pd metal at the nanoscale with two different methods and the hydrogen evolution performances of the prepared rGO/Chi/Pd nanocomposite structures were compared with the same electrochemical methods. The surface properties and the chemical compositions of the obtained rGO, rGO/Chi ve rGO/Chi/Pd nanocomposites on the glassy carbon electrode were investigated by the scanning electron microscopy (SEM), energy dispersion spectroscopy (EDS) techniques.