Bayburt ili Demirözü ilçesi Beşpınar beldesi'nin elektromanyetik kirlilik yönünden incelenmesi
Determination electromagnetic pollution level of Beşpinar country of Demirözü, Bayburt
  1. Tez No: 619024
  2. Yazar: BETÜL CEYLAN SAYİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER AS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünya üzerinde yaşanılan alanlarda bilim ve teknolojinin gelişmesi ile çevre kirliliği gibi sorunlara ilave olarak ''Elektromanyetik Kirlilik'' sorunları da ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda çevresel elektromanyetik çevresel elektromanyetik alan ölçümleri bölgesel yoğunlukları tespit etmek için önem kazanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve bunun gibi kuruluşlar bu alanların canlılar üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Elektromanyetik alanlarla ilgili çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından sınır değerler belirlenmiştir. Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) bunların en bilinenidir. Ülkemizde ise Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu (BTK) elektronik cihazların kuruluşunu, kontrolünü ve denetimini takip etmektedir. Bu noktada sınır değerler belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında, Bayburt ili Demirözü ilçesine bağlı Beşpınar beldesinin merkezinde ve belde çevresinde elektromanyetik alan ölçümleri yapılmıştır. Bölgede nüfusun yoğun olduğu yaz döneminde, belirlenen 11 farklı nokta da alan kullanım yoğunluğuna bağlı olarak ölçümler günün dört farklı zaman aralığında yapılmıştır. Ölçümde SRM-3006 Selektif Radyasyon Metre, 420 MHz – 6GHz) frekans seçici ölçüm cihazı kullanılmıştır. Ölçümler sonucunda elektromanyetik alan yoğunluğunun bölgesel ve zamansal olarak anlık yüksekliği tespit edilse de sınır değerleri aşan değerlerle karşılaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to the environmental polltion problems, electromagnetic pollution problems also appear with the development of sience and technology inn the liveable areas al over the world. In this frame, measurements of environmental electomagnetic fields are important to determine the regional intensity. World Health Organization (WHO) and similar organizations research the effects of these fields on living creatures. Limiting values about electromagnetic fields have been stated by several international organizations. International commission on non-ionizing Radiation Protection (ICNIRP) is one of the most known among these organizations. Information and communication technologies authority in Turkey (BTK) follows the installation, the control and the review of electronicdevices. BTK has stated the limiting values in this point. In this study, the measurements of electromagnetic fields have been made in the center of Beşpınar, a province of Demirözüin Bayburt and around Beşpınar.according to the usage intensity of fields, measurements have been done in 11 different zones, in fourdifferent time periods in summer time when the population is dense. As a frequency selective meter, SRM-3006 (Selective Radiation Meter 420 MHz- 6GHz) has been used to make measurements. In the results of measurements it has not been observed the measurements, passing limiting values when it has been found an instant increase of eletomagnetic intensity as regional and tempol.