Rheum ribes L. rhizomları üzerinde farmakognozik araştırmalar
  1. Tez No: 11135
  2. Yazar: MUSTAFA ÇİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN TANKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
-50- ÖZET Bu çalışma Türkiye'de yetişen Rheum ribes üzerinde yürütül müştür. Bitki örnekleri 1987 ekim ayında Bayburt civarından toplanmıştır. Rheum ribes bitkisinin rizom ve rizom kabuklarında temel bileşikler olan antrasenozit ile tanen 'in teşhisi ve miktar tayini yapılmış ek olarak, farmakope analizleri yapılmıştır. Antrasenozit miktarı rizomlarda % 0.26, rizom kabuğunda ise % D. 20 bulunmuştur. Tanen ise rizomda % 9.92, rizom kabuğunda % 0.76 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-51- SUMMARY This research was carried cut Dn Rheum ribes which grows naturally in Turkey. The plant material was collected from Kop Da ğı near Bayburt. Antrasenozits and tannin which are major compounds of Rheum ribes were identified and determinated quantitatively Besides, In addition, the pharmacopoea analyses have been done on the rhizomes and the bark of rhizomes of Rheum ribes. The results of HPLC and TLC analysis reveded that free and sugar-bound rein (major compound), free physcion, sugar-bound chrysophanol and emodin anthraquinones are present in the rhizomes The antrasenozit content was found to be 0.26 % in rhizomes and :.2D % in bark. The tannin content was found to be 9.92 % in rhizomes and 0.76 % in bark.