Gebelerin kendilerini algılamalarının cinsel özyeterlilik ve evlilik uyumuna etkisi
The effect of self-perception of pregnant women on their sexual self-efficacy and marital adjustment
  1. Tez No: 619034
  2. Yazar: BETÜL AKSARAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBAHTİYAR DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, gebelerin kendilerini algılamalarının cinsel öz-yeterlilik ve evlilik uyumuna etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı tipte olan araştırma Sivas merkezinde yer alan Sivas Numune Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'nde yapılmıştır. Literatürde gebelerin kendilerini algılamalarına yönelik herhangi bir orana rastlanmamıştır. Bu nedenle örneklem hacmini en yüksek düzeyde tutmak üzere p oranı 0.50 olarak alınmıştır. Evreni temsil etmek üzere örneklem hacmi; =0,05 anlamlılık düzeyinde, 1- =0,95 güven aralığında, =0,20 hata riski ile 1- β=0,80 güçte toplam kişi sayısı 783 olarak tespit edilmiştir. Alınan örneklem sayısı trimesterlere eşit oranda dağıtılmış ve her bir trimesterde 261 gebe yer almıştır. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından literatür bilgisi doğrultusunda oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”,“Gebelerin Kendilerini Algılama Ölçeği”,“Cinsel Öz-Yeterlilik Ölçeği”ve“Çiftler Uyum Ölçeği”ile toplanmıştır. Uygulamaya geçmeden önce etik kuruldan (etik karar no: 2018-03/23) ve çalışmanın yapılacağı kurumdan (19448395-044 sayılı) yazılı izin alınmıştır. Çalışma kriterlerine uyan gebelere (okur yazar, evli ve gebe olması, herhangi bir psikiyatrik ve fiziksel hastalığı olmaması, çalışmaya katılmaya gönüllü olması vb.) araştırmanın amacı ve içeriği hakkında bilgi verilmiş ve katılımları için yazılı onamları alınmıştır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olduğuna dair yazılı onam veren kadınlara formlar araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak poliklinikte uygulanmıştır. Her trimester grubundaki örneklem sayısına ulaşılıncaya kadar veriler toplanmaya devam edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Spearman korelasyon testi, Man Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Ki-kare testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel anlamlılık 0,05 önem düzeyinde incelenmiş olup SPSS 23 versiyonundan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine the effect of self-perception of pregnant women on their sexual self-efficacy and marital adjustment. This descriptive study was conducted in Gynecology Clinic of Sivas Numune Hospital located in central Sivas. There was no ratio in the literature towards pregnant women's self-perception. Therefore, p ratio was taken as 0.50 to keep the sample volume at the highest level. In order to represent the population, the sample size was determined at =0.05 significance level, 1- =0.95 confidence interval, =0.20 error risk, 1- β=0.80 power, and 783 people were included in total. The number of samples was distributed equally to trimesters and 261 pregnant women were included in each trimester. The data of the study was collected by“Personal Information Form”,“Self-Perception of Pregnants Scale”,“Sexual Self-Efficacy Scale”and“Dyadic Adjustment Scale”which were prepared by the researchers in line with the literature. Written permission was obtained from the ethics committee (ethical decision no: 2018-03/23) and from the institution where the study was conducted (19448395-044) before the implementation. Pregnant women who met the study criteria (being literate, married and pregnant, not having any psychiatric and physical illnesses, volunteering to participate in the study, etc.) were informed about the purpose and content of the study and their written consent was obtained for their participation. The forms were applied to the women, who gave written consent to participate in the study, by the researcher using face to face interview technique. Data were collected until the number of samples in each trimester group was reached. Spearman correlation test, Man Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Chi-square test were used to evaluate the study data. Statistical significance was examined at 0.05 significance level and SPSS 23 version was used in the evaluation of the data.