Farklı arazi örtüsü ve kullanımının yer yüzey sıcaklıklarına etkisinin uydu görüntüleri ile belirlenmesi
Determination of effects of different land cover and use on surface temperature using satellite images
- Tez No: 619065
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ BAYRAMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Ankara ilinin arazi kullanımı, hızlı ve yoğun yapılaşmaya bağlı olarak sürekli bir değişim içerisindedir. Bu değişim yer yüzey sıcaklıklarının da değişmesine neden olmaktadır. Yer yüzey sıcaklıklarının artması/azalması ise bölge iklimini önemli derecede etkileyebilmektedir. Bu çalışma ile Ankara ilindeki farklı arazi kullanımına sahip alanların arazi yüzey sıcaklıklarının uzaktan algılama teknolojileri ile belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç kapsamında Ankara iline ait Landsat uydu görüntüleri kullanılarak farklı arazi kullanımına sahip alanlar belirlenmiştir. Belirlenen bu alanlarda Mono-Window algoritması kullanılarak arazi yüzey sıcaklıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Land use in the province of Ankara is constantly changing due to rapid and intensive construction. This variation causes the land surface temperatures to change. The increase/decrease of land surface temperatures can have a significant effect on the climate of the region. The aim of this study is to determine the land surface temperatures of different land use areas in Ankara with remote sensing technologies. For this purpose, Landsat images of Ankara province were used to identify areas with different land use. Land surface temperatures were determined by using the Mono-Window algorithm in these areas.