Toprak yüzey pürüzlülüğünün ölçülmesinde uzaktan algılamanın kullanımı
Use of remote sensing to measure of soil surface roughness
  1. Tez No: 619072
  2. Yazar: HACER İLKE DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ BAYRAMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Toprak yüzey pürüzlülüğü iklimin erozyon yaratma gücüyle doğrudan ilişkili olmakla beraber, toprağın erozyona hassasiyet eğiliminin belirlenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Zincir yöntemi, yüzey pürüzlülüğünün ölçülmesinde en sık kullanılan yöntemlerdendir. Bununla beraber son yıllarda yüksek çözünürlüklü sayısal yükselti modelleri kullanılarak, yine yüzey pürüzlülüğü hesaplanabilmektedir. Bu çalışma ile mekanik yöntemlerden zincir yöntemi ve yüksek teknolojiye dayanan uzaktan algılama teknikleriyle toprak yüzey pürüzlülüğünün belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç kapsamında, arazide farklı toprak işleme aletleri ile yüzey pürüzlülüğü oluşturulmuştur. Yüzey pürüzlülüğünün ölçülmesinde, altı pervaneli hegzakopter drone kullanılarak elde edilen sayısal yükselti modeli kullanılmıştır. Görüntülerin elde edilmesinde, çok bantlı RGB kamera kullanılmıştır. Bindirmeli şekilde çekilen görüntülerden elde edilen yüksek çözünürlüklü sayısal yükselti modeli analiz edilmiş, yüzey pürüzlülüğü, doğrusal ve hacimsel olarak ölçülmüştür. Ölçümler coğrafi bilgi sistemi ortamında zincir yöntemi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Soil surface roughness is directly related to the erosion power of the climate, but also plays an important role in determining the tendency of soil to erosion. Chain method is one of the most commonly used methods for measuring surface roughness. However, surface roughness can be calculated in recent years by using high resolution digital elevation models. With this study, it is aimed to determine soil surface roughness with chain method and high technology remote sensing techniques. For this purpose, surface roughness has been created in the land with different tillage tools. The six-propeller hexacopter drone was used to measure the surface roughness and a digital elevation model was obtained through the drone. Multi-band RGB camera was used to obtain the images. High resolution digital elevation model obtained from superimposed images was analyzed and surface roughness was measured linearly and volumetric. Measurements were compared with the chain method in the geographic information system environment.